Zdrowe serce i układ krążenia a codzienne spożycie pyłku

Styl życia jaki prowadzi większość z nas nie pomaga w zachowaniu zdrowego układu krążenia. Stres, pośpiech, zła dieta, mało ruchu to czynniki które niszczą nasze serce i naczynia krwionośne. Na porządku dziennym słyszymy o tym, że ktoś miał zawał lub wylew. Wielu specjalistów zalicza powyższe schorzenia do chorób cywilizacyjnych.

Jednak lata temu nasi przodkowie nie mięli z nimi aż takiego problemu. Co zatem możemy zrobić i jak się przed tym chronić ?

Jednym z najlepszych specjalistów od Api terapii w Polsce jest prof. Dr hab. Ryszard Czarnecki. W swoich opracowaniach naukowych przedstawia zastosowanie pyłku w leczeniu i profilaktyce chorób krążenia.

Ze względu na swój skład pyłek kwiatowy pszczeli działa wzmacniająco na serce, naczynia krwionośne, a zwłaszcza na naczynia włosowate. Ułatwia krążenie krwi, wyrównuje rytm serca – przeciwdziała arytmii, zmniejsza krwotoki naczyniowe i kruchość naczyń włosowatych oraz pomaga zapobiegać zapaleniu żył. Stabilizuje poziom ciśnienia tętniczego i przeciwdziała miażdżycy poprzez obniżenie stosunku cholesterolu i trójglicerydów.

Pyłek pomaga również w zachowaniu prawidłowego poziomu produkcji krwinek czerwonych, a tym samym działa przeciwbólowo. Zwiększa stosunek białych i czerwonych krwinek we krwi w przypadku niewydolności. Lizyna sprzyja odnawianiu krwinek czerwonych, a histydyna ułatwia tworzenie hemoglobiny. Tym samym zwiększa wydolność organizmu oraz jego dotlenienie. Pszczeli pył działa to na prawidłowe skurcze serca i zapobiega krwotokom. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe i zawarte w nich flawonoidy poprawiają krążenie krwi. Zmniejsza poziom cholesterolu, kwasów tłuszczowych, trójglicerydów, lipoprotein i albumin we krwi.

STOSOWANIE PYŁKU PRZY POSZCZEGÓLNYCH SCHORZENIACH według prof. Czarneckiego:

Choroba wieńcowa:
Zaleca się codzienne stosowanie pyłku pszczelego przez cały rok. Minimalny czas trwania kuracji to 3-6 miesięcy.
Dawkowanie standardowe: 20-45g pyłku na dobę dla osoby dorosłej, przyjmujemy 1-3 razy dziennie.
Dawkowanie maksymalne: 50-100g pyłku na dobę.
W obu przypadkach zaleca się przyjmowanie zmielonego, rozmoczonego w wodzie pyłku około 15 minut przez posiłkiem.

Przewlekła niewydolność serca:
Zalecana dawka to 20-45g na dobę. Przyjmujemy pyłek w postaci zmielonej, rozmoczonego w wodzie pyłku około 15 minut przez posiłkiem
Wymierne efekty kuracji pacjenci najczęściej zauważają po 6-12 miesięcy.

Zaburzenia rytmu serca:
20-45g zmielonego i rozmoczonego pyłku na dobę. Można przyjmować w porcjach lub jednorazowo 1-3 dziennie, przyjmowane na 30 min przed posiłkiem. Kuracja powinna trwać minimalnie od 2 do 4 miesięcy. Maksymalna dawka to 50-100 g dziennie

W każdym z przypadków powinno się stosować się pyłek pszczeli mikronizowany (rozdrobiony na odpowiednich obrotach) rozmoczony w zimnej lub letniej wodzie lub w wodzie i miodzie. Taką mieszankę należy pozostawić na minimum 4 godziny do pełnego rozpuszczenia.