Wszystko, co musisz wiedzieć o pyłku kwiatowym pszczelim

60% naszego zdrowia stanowi profilaktyka. Nasz organizm potrzebuje około 500 substancji do prawidłowego funkcjonowania, wiele z nich nie jest magazynowanych i muszą być dostarczane regularnie.  Nie chodzi tylko o nasze dobre samopoczucie, ale przede wszystkim o utrzymanie sprawności wszystkich układów w ciele. Trzy z nich są nazywane filarami zdrowia, są to: układ nerwowy, układ odpornościowy i układ hormonalny. Zdecydowana większość chorób jest wywołana zaburzeniem pracy przynajmniej jednego z nich.  Z tego artykułu dowiesz się jak w naturalny sposób zadbać o nie wszystkie na raz i  ustrzec się przed większością chorób cywilizacyjnych. Dowiesz się jak poprawić swoje zdrowie jednym produktem, pyłkiem kwiatowym pszczelim. Przed Tobą 69 powodów, dla których powinieneś jeść pyłek kwiatowy pszczeli każdego dnia ! 

Co to jest pyłek kwiatowy 

To najbardziej wartościowy żywieniowy produkt na świecie, o doskonale udowodnionym działaniu prozdrowotnym. Na ten moment odkryto w pyłku kwiatowym pszczelim 471 składników odżywczych, i jak zaznaczają sami naukowcy, badania wciąż trwają.   Jednocześnie jest jednym z najbardziej niedocenianych darów natury. 

Według nomenklatury specjalistycznej pyłek kwiatowy pszczeli to męskie komórki rozrodcze roślin, a więc w jego składzie musi znaleźć się wszystko, co potrzebne do powstania i prawidłowego rozwoju nowego życia   Jest zbierany i przetwarzany przez pszczoły, jest nich bazą pokarmową. Jak przeczytasz w dalszej części artykułu, pyłek kwiatowy powinien być stałym elementem każdego z nas. Dzięki niemu w zyskamy naturalne witaminy, minerały i związki biologicznie czynne, takie jak: kwasy fenolowe, flawonoidy, mikro i makroelementy i wiele innych. 

Pyłek kwiatowy pszczeli wykazuje między innymi działanie:

 • przeciwzapalne, 
 • przeciwbólowe, 
 • przeciwbakteryjne  
 • przeciwgrzybiczne 
 • przeciwmiażdżycowe, 
 • przeciwnowotworowe, 
 • obniża ciśnienie krwi, 
 • ma działanie adaptogenne i antydepresyjne

Skład pyłku kwiatowego 

Zawartość poszczególnych składników w pyłku kwiatowym pszczelim różni się w zależności od szerokości geograficznej, pory roku, miejsca zbioru, gatunku pszczół, które go zbierają oraz od gatunków roślin, z których pyłki są pozyskiwane. W każdym z pyłków około 24% składu to białka, a około 17% aminokwasy i około 5% lipidy.

Naukowcy  podkreślają, że badania nad składem pyłku cały czas trwają, 471 składników to początek, wiele ze składników jest jeszcze niemożliwych do oznaczenia, wiec czekamy na postęp nauki 🙂

Wszystkie drogocenne składniki pyłku są skrzętnie użyte w celulozowo-lipidowej otoczce chroniące je przed działaniem większości kwasów w tym kwas żołądkowy, a nawet ognia. Co więc chroni ta wyjątkowa otoczka:

 • ok. 40 pierwiastków pod postacią soli mineralnych w tym potas, magnez, żelazo, cynk, selen, bor, srebro, pallad, platyna, cyrkon i tytan,
 • 18 aminokwasów (endo i egzogennych) stwierdzono obecność między innymi: kwasu asparaginowego, kwasu glutaminowego, seryny, alaniny, proliny, asparaginy
 • pyłek zawiera praktycznie wszystkie witaminy, jakie występują w przyrodzie między innymi: A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12 oraz kwasu foliowego,
 • neurochormony 
 • pyłek jest źródłem inozytolu, biotyny, kwasu pantotenowego, kwercetyny,
 • białko stanowi od 16% nawet do 50% pyłku, jego poziom wynika ze źródła pyłku i czasu jego zbioru,
 • badania wykazały, iż w białku znajdują się albuminy, globuliny, gluteiny, prolaminy, a także peptydy,
 • do tego tłuszcze właściwe, sterole, flawonoidy, triterpeny, kwasy organiczne, a także fitoenzymy, fitohormony i substancje o działaniu antybiotycznym.

Musisz też wiedzieć, że każda złota kuleczka ma w sobie około 100 000 pojedynczych ziarenek pyłku kwiatowego, i każde z nich pszczoła otoczyła ochronną otoczką. Dlatego konieczne jest prawidłowe przetworzenie pyłku, aby pyłek wpłynął pozytywnie na Twoje zdrowie. 

68 powodów, dla których warto jeść pyłek kwiatowy pszczeli  

Na wstępie tego podrozdziału musisz zdać sobie sprawę z trzech zasadniczych rzeczy: 

 • Choroba nigdy nie pojawia się z dnia na dzień, pracujesz na nią dłuższy czas,
 • 99% chorób powstaje przez zaburzenie równowagi organizmu (również tej emocjonalnej, a może nawet przede wszystkim), 
 • Choroba nie jest upośledzeniem funkcji organu, tylko komórek, które go budują.

Pyłek kwiatowy, a raczej jego składniki działają już na poziomie komórkowym. Gdy docierają do komórek, we wczesnych stadiach choroby, dożywiają je, stymuluje procesy naprawcze i przywracają im równowagę, jesteśmy w stanie skutecznie powstrzymać proces chorobowy, a nawet spowodować jego cofanie się. Jest o tym ważniejsze, przy których chorobach początek przebiega bezobjawowo, a gdy objawy się pojawiają jest już za późno na skuteczne leczenie bez negatywnych skutków ubocznych. 

Pyłek kwiatowy pszczeli działa:

 1. przeciwzapalne,
 2. przeciwbólowe,
 3. przeciwbakteryjne
 4. przeciwgrzybiczne,
 5. przeciwmiażdżycowe,
 6. przeciwnowotworowe,
 7. hipoglikemicznie,
 8. obniża ciśnienie krwi,
 9. ma działanie adaptogenne.
 10. Wykazuje właściwości detoksykacyjne. Pyłek eliminuje lub zmniejsza szkodliwe oddziaływanie szeregu czynników chemicznych. Również tych obecnych naszym w środowisku i pochodzących z chemii domowej.

BESTSELLEROWE ZESTAWY:

363zł 269zł

ZAMÓW 4 PACK
Apis'Shake 2PACK

170zł 144zł

ZAMÓW 2 PACK

101zł 89zł

ZAMÓW APIS’SHAKE

11. Jest produktem wysoko energetycznym, o wyjątkowo wysokiej gęstości odżywczej.

12.Mówi się o  działaniu mózgowym pyłku kwiatowego oznacza to, że działa uspokajająco, relaksująco, 

13. Jest zdrowym zamiennikiem kawy, po zażyciu minimum 10 gram czujemy zdrowe pobudzenie i zwiększoną koncentrację oraz poprawę jakości widzenia ! Wszystko bez negatywnych skutków, jakie daje kofeina.   

14. Składniki pyłku kwiatowego działają regenerująco na nerw wzrokowy. 

15. Pyłek pobudza apetyt, reguluje przemianę materii, doprowadza do spadku wagi osób otyłych, wzmacnia organizm.

16. Wspomaga organizm przy chorobie reumatycznej.

17. Pomaga w leczenie anemii niedobarwliwych, których przyczyna jest niedobór żelaza.

18. Pyłek pszczeli powinien być używany w przypadkach jelita nadwrażliwego i zaniku kosmków jelitowych.

19. Dzięki zawartości błonnika pyłek kwiatowy przeciwdziała zaparciom u dzieci i dorosłych. Jest bardzo skuteczny wleczeniu ostrych zaparć.

20. Polecany jest ludziom dorosłym, rekonwalescentom i osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną.

21. Reguluje procesy trawienne.

22. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.

23. Wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

24. Zmniejsza nerwowość, rozdrażnienie, wzmacnia system nerwowy. 

25. Wspomaga leczenie depresji. We Francji stosowany jest jako lek w leczeniu klinicznym różnego rodzaju depresji, również depresji opornych. Jest dodawanych do leków antydepresyjnych w celu zwiększania efektywności leczenia. Umożliwia obniżenie dawek preparatów antydepresyjnych. Wspomaga także leczenie nerwic wegetatywnych. 

26. Poprawia krążenie, przeciwdziałając zmianom miażdżycowym naczyń mózgowych.

27. Wykazuje lecznicze działanie w schorzeniach gruczołu krokowego. Stosowany jest jako leczenie wspomagające we wczesnych stadiach raka prostaty. Na międzynarodowym Kongresie Pszczelarskim w Bukareszcie zalecano propagowanie profilaktycznego zażywania pyłku przez mężczyzn powyżej 40. roku życia. Więcej na ten temat w artykule >>TUTAJ<<

28. Reguluje wydzielanie insuliny.

29. Poprawia stan osób chorych ma cukrzycę insulinoniezależną oraz może być elementem terapii profilaktycznej. 

30. Korzystnie działa na skórę i włosy, zwalcza łupież i zapobiega wypadaniu włosów.

31. Między innymi przez zawartość antyoksydantów opóźnia procesy starzenia, 

32. Pyłek stanowi bardzo cenną odżywkę uzupełniającą dzienne racje żywnościowe w aminokwasy, biopierwiastki i witaminy. 

33. Pobudza i reguluje apetyt.

34. Reguluje przemianę materii. 

35. Jak pokazują badania z Francji i USA pyłek kwiatowy powinien być stosowany przez każdego z nas, a szczególnie przez sportowców, ponieważ już po 6 tygodniach zażywania, obniża poziom kwasu mlekowego w krwi i podnosi utlenowanie krwi. Przez co zmniejsza zakwaszenie mięśni, przyspiesza ich regenerację oraz zwiększa wytrzymałość, opóźnia moment zmęczenia. Dotyczy to również seniorów. 

36. Stosowany jako element diet odchudzających przyśpiesza spadek wagi osób otyłych,

37. Zwiększa liczbę czerwonych ciałek krwi oraz zwiększa poziom żelaza w surowicy krwi. 

38. Powinien być wykorzystywany u dzieci w różnych chorobach wywołanych zaburzeniami w odżywianiu, brakiem apetytu czy opóźnionym rozwojem. 

39. W przypadku dzieci anemicznych pyłek kwiatowy pozytywnie wpływa na wyniki morfologii i poprawia ich ogólny stan zdrowia. 

40. Poleca się go ludziom dorosłym, rekonwalescentom i osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną.

41. Badania wykazują, że pyłek kwiatowy ma duże znaczenie dla schorzeń przewodu pokarmowego takie jak zaburzenia wchłaniania czy zanik kosmków jelitowych. 

42. Wpływa na wielkość i skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. 

43. Pyłek jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, szczególnie gdy jest użyty razem z propolisem. 

44. W przewodzie pokarmowym pyłek niszczy lub wstrzymuje działalność bakterii chorobotwórczych. Pyłek jest stosowany przy rozstroju żołądka. Przynosi poprawę w niektórych biegunkach. 

45. Wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zmniejsza krwawienia.

46. Dzięki właściwościom detoksykacyjnym działa ochronnie na tkankę wątroby, wspomagając jej odbudowę. Dlatego można go stosować w stanach zapalnych wątroby (ostrym i przewlekłym). Apiterapeuci zalecają również kurację pyłkową przy wirusowym zapaleniu wątroby.

47. Pyłek wspomaga wątrobę poprzez obniżenie w surowicy krwi aktywność aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej, fosfatazy alkalicznej oraz bilirubiny.

48. Pyłek kwiatowy powinien być stosowany w terapii uzależnień:  łagodzi i zmniejsza objawy głodu alkoholowego i innych używek. Dożywia organizm osoby leczonej, który często jest wyniszczony przez nałóg. Poprawia stan psychiczny pacjenta.

49. Zmniejsza nerwowość, rozdrażnienie, wzmacnia system nerwowy osłabiony na skutek stresu lub przepracowania.

50. Zwiększa ukrwienie tkanki nerwowej, podwyższa sprawność psychiczną i koncentrację.

51. Działa wzmacniająco na naczynia krwionośne. Dzięki zawartości rutyny zapobiega ich pękaniu, w szczególności najdrobniejszych naczyń. Poprawia krążenie, przeciwdziałając zmianom miażdżycowym naczyń mózgowych. Można go używać w profilaktyce wylewów. 

52. Obniża poziom lipidów (trójglicerydów i cholesterolu) oraz hamuje agregację (zlepianie) płytek krwi. 

53. Wspomaga leczenie stanów pozawałowych. 

54. Wspomaga leczenie nadciśnienia, zaburzeń krążenia obwodowego.

55. Podnosi odporność organizmu na zakażenia zwiększając ilość przeciwciał. Więcej na ten temat w artykule >>TUTAJ<<

56. Codzienne przyjmowanie pyłku zapobiega występowaniu chorób przeziębieniowych oraz grypy. Dotyczy to szczególnie ludzi starszych. W przypadku zachorowania skraca czas leczenia i łagodzi przebieg infekcji.

57. Pyłek pszczeli wspólnie z miodem może służyć do leczenia chorób alergicznych. Stosowanie pyłku wspólnie z miodem skutecznie leczy katar sienny, astmę lub znacznie łagodzi ich objawy (u osoby nie uczulonych na produkty pszczele).

58. Pyłek spożywany przez chorych na cukrzycę skutecznie pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

59. Odgrywa dużą rolę w neurohormonalnej regulacji procesów płciowych, poprawiając spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet.

60. Pyłek pszczeli przyjmowany w trakcie ciąży zapobiega poronieniom.

61. Korzystnie działają na skórę i włosy, zwalcza łupież, a także zapobiegają wypadaniu włosów.

62. Jak udowadniają badania pyłek kwiatowy REKONSTRUUJE wszystkie komórki układu odpornościowego. Mówić prościej nie chodzi o pobudzanie układu immunologicznego, ale o jego całkowitą odbudowę. 

63. Zalecane jest przyjmowanie pyłku pszczelego w trakcie oraz minimum 3 miesiące po antybiotykoterapii i celu uniknięcia lub minimalizacji tak zwanej niszy odpornościowej, czyli znacznego obniżenia odporności trwającego około 3 tygodniu, po jednorazowym leczeniu antybiotykiem.

64. Stosowanie pyłku pszczelego podczas leczenia antybiotykiem chroni nas przed wystąpieniem powikłań po przebytej chorobie.

65. Codzienne spożywanie pyłku zapobiega wyniszczeniu śluzówki układu pokarmowego, czyli dystrofii. A gdy cierpimy już na tę dolegliwość pomaga ją zregenerować.

66. Pyłek poza wsparciem  naczyń krwionośnych, jest bardzo ważny dla samego serca, ponieważ dostarcza mu ogromnych ilości ATP czy energii.  Jak pokazują najnowsze badania, to właśnie niedobór materiały energetycznego na destrukcyjne skutku na działanie mięśnia sercowego i prowadzi do choroby wieńcowej (niedokrwiennej) i martwicy.

67. Dzięki wysokiej zawartości argininy pomaga w dotlenieniu całego organizmu, co przekłada się na zwiększenie wydolności niezależnie od wieku. 

PROGRAMOWANIE ŻYWIENIOWE ROZWOJU PŁODU

Tę metodę profilaktyki chorób, również tych cywilizacyjnych opracował i praktykuje od wielu lat w swojej praktyce lekarskiej A.K. Kapliński – doktor nauk medycznych, który słynie z fenomenalnych efektów leczenia niepłodności za pomocą produktów pszczelich. Wieloletnie praktykowanie tej metody pozwoliło na udokumentowanie jej pozytywnego wpływu na prawidłowy przebieg ciąży, prawidłowy rozwój i bardzo dobry stan zdrowia dzieci w kolejnych latach życia.

Uczelnia i alergie a pyłek kwiatowy 

Przeciwwskazaniem do stosowania pyłku kwiatowego jest uczulenie na sam pyłek kwiatowy pszczeli i/lub na inne produkty pszczele, jednak jest to rzadko występująca alergia. Dane pokazują, że około 2 % populacji jest silnie uczulona na produkty pszczele. Według dostępnych badań około 5% osób uczulonych na pułki traw lub drzew jest jednocześnie uczulonych na pyłek kwiatowy pszczeli. Każda z wyżej wymienionych grup powinna zachować szczególną ostrożność, ponieważ spożywanie pyłku jest tu odradzane. 

Jeśli nie wiesz, czy jesteś uczulony na pyłek lub inne produkty pszczele, bacznie obserwuj swój organizm przez 15-60 min po zjedzeniu danego produktu. Podobnie jak przy farmakologicznych terapiach odczulających, pierwsza reakcja alergiczna, występuje właśnie w tym czasie.  Jeśli poczujesz łaskotanie lub drapanie w gardle, duszności lub duszności, poczujesz puchnięcie gardła, swędzenie skóry lub zobaczysz wysypkę albo zacznie Ci cieć z nosa, to może być znak, że jesteś uczulony i należy wykonać dokładną diagnostykę.