Wielki Kryzys
Jak poradzić sobie ze stresem?

Z tego artykułu dowiesz się o:
Czym jest stres?
Bardzo dobrym stwierdzeniem, z którym większość osób zapewne miało styczność jest to, że: Stres odczuwamy w momencie, gdy rzeczywistość okazuje się być inna niż nasze oczekiwania.
Faktycznie jest to prawdą. Gdy przeanalizujemy sytuacje, w których odczuwamy lęk, niepokój, stres, obawy, dyskomfort – są to sytuacje, gdy coś okazało się zupełnie inne niż nasze oczekiwania.
Tak naprawdę stres w naszym organizmie jest zjawiskiem zarówno negatywnym jak i pozytywnym. W zależności od tego jak dużo mamy tego stresu w naszym życiu, jak często on występuje, jak długo trwa, zależy również od tego czy stymuluje nas do działania i szybkich, sprawnych reakcji czy wręcz przeciwnie paraliżuje i niestety wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, zdrowie oraz na sprawne działanie całego organizmu.
Jeżeli stres jest krótki, rzadki czy jednorazowy to w takim wypadku nie dzieje się nic złego dla organizmu, działa on po prostu stymulująco na nas.
Natomiast niestety większość z nas ma do czynienia ze stresem permanentnym, bardzo częstym – o ile nie codziennym. Negatywne konsekwencje tego niestety dzieją się w naszym ciele bardzo szybko.
Co dokładnie zachodzi w naszym ciele podczas stresu?
Co organizm rozumie przez stres?
Poza kwestiami psychologicznymi czyli różnicą między oczekiwaniami, a rzeczywistością, musimy zdać sobie sprawę z tego, że mózg i nadnercza to dwa bardzo ważne organy. Odpowiadają one za to, że w tych miejscach zaczyna się cały stres, bo to właśnie przez nadnercza produkowane są hormony stresu, które uruchamiają całą lawinę pozostałych konsekwencji. Między innymi częstymi konsekwencjami, które odczuwamy niezależnie od wieku jest to, że częściej bije nam serce, zwiększa się ciśnienie, tętno, pocimy się coraz więcej i to wszystko dzieje się właśnie przez działanie hormonów czyli wydzielanie ich w nadmiernej ilości. Nasz organizm rozumie, że dzieje się coś złego, że stres wpływa na całe ciało, odczuwa pewne konsekwencje. Naturalnie i fizjologicznie dzieje się tak, że krew z narządów wewnętrznych zostaje w pewnym stopniu wypompowana do rąk i nóg.
Dlaczego tak się dzieje?
Kiedyś pierwotnie było tak, gdy nasz organizm odczuwał stres to prawdopodobnie byliśmy wtedy atakowani przez jakieś inne zwierzę i odczuwaliśmy potrzebę, by się bronić i uciekać. Natomiast w tych czasach reakcja jest inna niż kiedyś, ale schemat działania organizmu jest identyczny. Są to bardzo duże konsekwencje dla nas, z których nie zdajemy sobie sprawy, a niestety dzieją się one bardzo często. Jeżeli nie mamy odpowiedniej ilości krwi w naszych narządach, są one wtedy niedotlenione. Dodatkowo jeśli mamy małą ilość krwi w mózgu, to poza niedotlenieniem możemy mieć również problemy z koncentracją, pamięcią, przez to możemy również odczuwać, że poziom naszej inteligencji obniża się. Stres ma ogromny wpływ na pracę mózgu i efektywność naszej pracy intelektualnej.
Co jeszcze dzieje się podczas stresu?
Oprócz kwestii niedotlenienia, mamy również do czynienia z produkcją wolnych rodników, które jak wiadomo bardzo negatywnie wpływają na nasz organizm. Badania wskazują na to, że wzrasta namnażanie się komórek nowotworowych u osób, które mają już takie predyspozycje. Niestety dużo więcej jest badań takich, które potwierdzają to niżeli mówią coś innego. Stres powoduje także konsekwencje, które możemy dostrzec dopiero po dłuższym czasie. Nie tylko niedotlenienie, szybsze bicie serca czy pocenie się, ale także po dużym intensywnym stresie możemy mieć problemy z wypadaniem włosów. Wiele kobiet i mężczyzn bierze duże ilości suplementów na wypadanie włosów, stosują różne preparaty.
Częstym właśnie powodem wypadania włosów jest przede wszystkim stres, o którym zazwyczaj zapominamy myśląc, że jest to wina złej diety lub pory roku. Niestety jest to bardzo mylne, a powodem jest w dużej mierze są problemy ze stresem.
Dopóki nie nauczymy się w pewnym stopniu panować nad stresem, współpracować i zarządzać nim oraz minimalizować jego efektów, to będzie nam ciężko wrócić do normalności w tym między innymi radzić sobie z tak ciężkim problem dla wielu jak wypadanie włosów.

Jakie inne dolegliwości wywołuje stres?
Konsekwencją widoczną po czasie, są różne problemy jelitowe, gdyż w sytuacji stresowej flora jelitowa jest na bieżąco drażniona. Nasza flora potrafi się regenerować, natomiast jeśli jest non stop bombardowana stresem, to niestety niezwykle trudna jest jej odbudowa. Głównym minusem jest to, że te najlepsze kultury bakterii, których najbardziej potrzebujemy, są najłatwiej uszkadzane przez skutki stresu.
W momentach kiedy czujemy stres mogą zaczynać się problemy z jelitem drażliwym czyli biegunki i zaparcia. Problem może być zauważony dopiero po kilku miesiącach czy nawet latach, gdy będziemy mieć już problemy z ogromną niewydolnością układu pokarmowego, a także innych układów i narządów.
Jak widzimy jest to dość mocny problem i często bagatelizowany.
W końcu niemal wszyscy chodzimy na co dzień zestresowani, a tak do tego przywykliśmy, że pomijamy to w naszej codziennej profilaktyce zdrowia.
Kolejną rzeczą, która pojawia się coraz częściej jako negatywny skutek stresu, są problemy psychiczne czyli lęki, depresje i nerwice. Nie możemy tego pominąć, ponieważ te problemy dotykają osób, z różnych grup wiekowych, a coraz częściej są to bardzo młode osoby, w tym dzieci w wieku szkolnym.

Kto jeszcze jest szczególnie podatny na stres?
Istnieją grupy niejako “preferowane”, do tego aby stres dotykał je mocniej np:
- osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że są stale poddenerwowane lub wręcz przeciwnie mocniej odbierają niektóre bodźce. Musimy zatem zwrócić większą uwagę, aby lepiej chronić się przed stresem. W momencie gdy odczuwamy nerwy, powinniśmy mocniej się na tym skupić, aby móc je opanować i lepiej chronić swój organizm.
- Osoby będące non stop na czasie – czyli takie, które nie potrafią żyć bez telewizji, social mediów, wiadomości te dostarczają nam ogromną ilość informacji, zarówno prawdziwych jak i tych niesprawdzonych. Same newsy zwykle nie mają wpływu na nasze życie, jednak to, że się nimi za bardzo przejmujemy bardzo wpływa na nasze zdrowie. Umysł człowieka jest tak skonstruowany, że chętniej chłonie negatywne wieści, gdyż to one mogą informować o bezpośrednim zagrożeniu zdrowia lub życia. Media o tym wiedzą i stale to wykorzystują. Dlatego dobrze jest się trochę odizolować od mediów, dać sobie przestrzeń, aby normalnie funkcjonować. O naprawdę kluczowych informacjach i tak dowiemy się w swoim czasie.
- Osoby mające zaburzenia psychiczne, depresję, schizofrenię, zaburzenia lękowe, nerwicę – to kolejna grupa ludzi bardziej podatnych na stres. Jeśli macie z tym problem i musicie ponawiać leczenie oraz terapię, w takim wypadku bardzo ważne jest to, aby stosować pewną profilaktykę, która ułatwi Wam życie.
- Ponadto osoby, które spożywają sporo alkoholu lub innych używek są również bardziej narażone na stres, dlatego niezwykle ważna jest pomoc takim osobom.
- Osoby, które przeżyły coś traumatycznego w przeszłości głównie dzieci i młodzież. Takie osoby, gdy przeszły trudne sytuacje mentalne, w późniejszym życiu zwykle mocniej przeżywają sytuacje stresowe.
- Osoby neurotyczne, które mają słabe więzi rodzinne i emocjonalne z przyjaciółmi, przez to, że nie czują oparcia i wsparcia bliskich, są również niezwykle podatne na działanie stresu.
- Osoby o obniżonym poczuciu własnej wartości są tak samo mocno podatne na działanie stresu.
No posts found!
Bardzo ważną kwestią jest oczywiście kwestia żywienia i fizjologii.
Stres to nie tylko psychologia. Stres dokonuje wielu silnych i długofalowych zmian w naszej fizjologii. Jeśli na co dzień nie dbamy o siebie pod kątem diety i suplementacji, stres będzie dużo mocniej oddziaływał na nasz organizm i samopoczucie.
Należy zwrócić uwagę na to czy mamy niedobory witamin i minerałów. Osoby, które mają problemy z depresją czy lękiem, zazwyczaj mają ogromne niedobory witaminy D. Warto zwrócić na to szczególna uwagę w zimie, gdy wszyscy w Polsce mamy niedobory witaminy D, wywołane brakiem wystawiania się ciałem na promienie słoneczne, gdyż to właśnie słońce stymuluje nasz organizm do jej wytwarzania.
Jeśli chodzi o odporność na stres, musimy także pamiętać o elektrolitach, szczególnie o magnezie. Częste spożywanie kawy lub mocnej herbaty poza samym wypłukiwaniem magnezu dodatkowo powoduje, że nadmiernie odczuwamy stres i ogólne napięcie.
Dlatego, poza problemami o podłożu psychicznym musimy zwracać szczególną uwagę na poziom magnezu i witaminy D w naszej diecie.

No posts found!
Jakie mamy metody radzenia sobie z nerwicami i stresem?
Co możemy zrobić, aby uspokoić swój organizm?
Jeśli chodzi o dietę, te wszystkie przykłady będą powodowały zwiększenie ilości neurotransmiterów związanych ze szczęściem i relaksem. Serotonina i melatonina to właśnie dwa hormony, który mają bardzo duży wpływ na nasz organizm i ważne jest, aby utrzymać je na odpowiednim poziomie.
Żeby było to możliwe, koniecznie musimy prowadzić dietę bogatą w tryptofan.
Aby dostarczyć go do organizmu powinniśmy spożywać: mięso z kurczaka i indyka.
Jeśli nie jemy mięsa, wtedy sięgamy po produkty takie jak: soja, pestki słonecznika, całe jaja, migdały, nasiona dyni, brązowy ryż, wiśnie, pełnotłusty nabiał.
Jeżeli nie spożywamy nabiału, możemy jeść również takie produkty jak: płatki owsiane, awokado, spirulina, ciecierzyca, soczewica, fasola oraz banany.
Ponadto gorzka czekolada dostarcza potrzebnych składników odżywczych, ale tylko taka której zawartość kakao to powyżej 72%.
Tłuste ryby takie jak tuńczyk, łosoś czy makrela również będą odpowiednie dla diety bogatej w tryptofan.
Jeśli mamy własne przetwory i chcemye z nich skorzystać, to warto wypić sok z wiśni szczególnie wieczorem w połączeniu z ciepłą wodą. Taki napój świetnie wpływa na jakość snu, więc warto go przetestować.
Bardzo pomocnym elementem diety działającej pozytywnie na stres jest również pyłek kwiatowy.
*Nadmienię, że większość wyżej wymienionych produktów to składniki Apis’Shake – i to właśnie pod tym kątem dobieraliśmy skład, gdy tworzyliśmy nasze koktajle – okazały się one najlepszymi składnikami działającymi pozytywnie na organizm pod kątem redukcji stresu.

Wracając do tematu – Pyłek kwiatowy w wielu krajach używany jest oficjalnie jako – antydepresant. Wykorzystując pyłek tworzone są kuracje, terapie antydepresyjne, dzięki temu że zawiera bardzo dużo magnezu, witaminy D oraz pełen kompleks witamin, a także makro i mikroelementów, kwas foliowy i wiele innych substancji odżywczych.
Spożywanie pyłku pszczelego powoduje, że jesteśmy bardziej odporni na stres, lepiej odżywieni. Wiedza o właściwościach pyłku jest bardzo ważna dla osób z istniejącymi już problemami depresyjnymi oraz osób, które chcą się przed takimi problemami zabezpieczyć.
Co jest jeszcze ważne stosując pyłek kwiatowy?
Bez większych przeszkód pyłek pszczeli można podawać dzieciom. Jeśli zauważyliście, że wasze dzieci są nadpobudliwe czy zbyt mocno reagują na to, co dzieje się wokół nich, to śmiało można zacząć wdrażać pyłek kwiatowy do ich diety. Warto przyzwyczajać dzieci do pyłku. Szczególnie duże znaczenie będzie to miało zimą, gdyż poza tym aspektem zdrowia psychicznego, będą dostarczać do swojego organizmu wiele potrzebnych składników odżywczych, przy czym wpłynie to pozytywnie na wzmocnienie odporności.
Dzięki pyłkowi organizm świetnie broni się przed patogenami, które istnieją i zawsze będą w otoczeniu naszych dzieci. Dlatego najważniejsze jest budowanie odpowiedniej odporności już w okresie dziecięcym.
Zarówno propolis, pyłek kwiatowy pszczeli, jak i pozostałe produkty pszczele w wielu krajach uznawane są za równorzędne farmaceutykom. W USA, Australii, wielu krajach Europy Zachodniej i Azji stosowane są jako podstawa profilaktyki wielu chorób cywilizacyjnych (między innymi chorób wywołanych stresem, depresję czy stany lękowe) oraz jako leczenie uzupełniające, chociażby przy antybiotykoterapii. Apiterapia, czyli metoda profilaktyki, leczenia i rekonwalescencji za pomocą produktów pszczelich, również w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednakowo wśród lekarzy czy dietetyków, którzy rozumieją korzyści z niej płynące. Za zastosowanie profilaktyczne produktów pszczelich najczęściej odpowiadają pasjonaci i rodzice chcący ustrzec swoje dzieci przed infekcjami.
W internecie można znaleźć wiele informacji z temat Apiterapii, jednym z najlepszych kompendiów wiedzy są artykuły poparte bogatą bibliografią, webinary tematyczne czy Kurs Apiterapii gdzie można dowiedzieć się wszystkich najpotrzebniejszych informacji na różnym poziomie zaawansowania.
Więcej informacji na temat Kursu Apiterapii z zaświadczeniem MEN znajdziesz >>>TUTAJ<<<

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat przeciwdziałania stresowi?
Jak ukoić nasze nerwy, gdy nagle dzieje się coś bardzo stresującego?
W kolejnej części artykułu przedstawię również kilka doraźnych rozwiązań.
Czy wiesz, że oprócz odpowiedniej diety, ogromny wpływ na nasz organizm mają zioła?
Produkty i metody, które zostały wymienione poniżej pomogą Ci w konkretnym momencie zapanować nad stresem, uspokoić się i wyciszyć.

Każdy z nas raczej słyszał o melissie,
jest to zioło, które uspokaja i działa kojąco. Oczywiście to prawda. Wiele osób, które zaczynają przygodę ze zdrowym żywieniem, są to osoby początkujące, dlatego nadmienię, że wszystkie produkty takie jak zioła, których pozytywne działanie na stres ma sens tylko wtedy, gdy są one wykorzystywane jako olejki eteryczne.
Pamiętajmy o tym, że nigdy nie będziemy mieli dobrego działania zaparzonych ziół, ponieważ na stres działają tylko i wyłącznie olejki eteryczne zawarte w ziołach!
Tak, więc jeśli chcecie ukoić nerwy za pomocą melissy, to nie pijcie zwykłych ekspresowych torebek, tylko zakupcie olejki eteryczne czyli wyciągi z ziół – to one tak naprawdę ukoją wasze nerwy. Jest to bardzo ważne, ponieważ często pijąc ekspresową melisę na ciepło, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że efekt uspokojenia uzyskujemy przez to iż pijemy po prostu ciepły napój, a nie przez właściwości zaparzonych ziół.
Ciepłe produkty działają niezwykle kojąco, więc jeśli chcesz mieć skuteczne działanie przeciwstresowe to używaj olejków eterycznych z ziół.
Podobna sytuacja jest z walerianą.
Najskuteczniejsze są kropelki lub olejki eteryczne z waleriany. Waleriana najmocniej działa łącząc jej kropelki z naturalnymi kropelkami mięty. Już 10 kropel takiej mieszanki daje fantastyczne rezultaty. Pomocne może okazać się to, że warto wypijać je na cukrze lub z łyżeczką miodu lub dodając do oleju. Z wodą mają one mniejszą skuteczność.
Kolejnym przykładem ziół jest Dziurawiec.
Dokładniej nalewka z dziurawca, która również ma działanie kojące i wyciszające dla organizmu. Najskuteczniejsza jest alkoholowa.
Szyszki chmielu – dają przyjemny aromat i działają uspokajająco.
Owoce głogu – mniej znane, ale bardzo skuteczne w uspokojeniu organizmu.
Zielona herbata – mocne działanie uspokajające ma prawdziwa zielona herbata kupiona w sklepie zielarskim.
Inny dodatkowy lek, skuteczny lecz zakazany tylko w Polsce, który pomaga uspokoić organizm to kawakawa. Ma porównywalne działanie do waleriany niestety została w Polsce wycofana ze względu na jej mocne działanie i uznano ją za produkt psychotropowy. W każdym innym kraju dostaniecie ją w sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością.
Jest wiele innych metod, które nie są kwestią żywienia, ale są metodami działania na nasz organizm i jego fizjologię.
Poprzez to jak nasz organizm funkcjonuje i wykorzystuje niektóre zależności między otoczeniem, a odczuwaniem, pomóc mogą:.
Ciepłe napoje przed snem, ciepłe mleko, woda, zioła – będą nam dawały poczucie większego spokoju, wyciszenia, ułatwią zasypianie. Jeśli macie problemy ze stresem, to równie często macie problemy ze snem. Będzie to miało to niezwykle kojące działanie na wasz organizm.
Ważną wskazówką może być też to, aby zimą uważać na cytrusy. W lecie jak najbardziej, są one wskazane, ale zimą obniżają i utrudniają termoregulację naszego organizmu. Warto pamiętać, że Aromaterapia z cytrusów działa również uspokajająco. Podobne działanie daje także olejek lawendowy i olejek z dębu.
Poza stosowaniem wymienionych produktów, istnieją też inne metody relaksacyjne.
Profilaktyczne działania natychmiastowe to stosowanie głębokich i równych oddechów. Prawidłowe oddychanie pomaga uspokoić organizm.
Stresując się zwykle oddychamy płytko, co wywołuje dodatkowe napięcie w komórkach związane ze zmniejszeniem ilości tlenu potrzebnego im do pracy. W momencie stosowania pogłębionego regularnego oddechu bardziej świadomie skupiamy się na sobie. Dzięki czemu komórki dostają dodatkową dawkę tlenu, a na poziomie psychicznym dajemy sobie komunikat o możliwości panowania nad ciałem i sytuacją. Zmieniamy nasze skupienie przekierowując je z odczucia negatywnej sytuacji na odczucia własnego ciała. To czyni z głębokiego oddychania naprawdę bardzo pomocną metodę rozładowywania stresu.
Medytacja
Jest to kolejna metoda, która pomaga wyciszyć i uspokoić organizm oraz ukoić nerwy i stres. Oczywiście warto nadmienić, że medytacja nie jest żadną magią ani czarami, jest to nic innego jak metoda koncentracji umysłu. Badania z lat 70 publikowane w Polsce mówią, że ogromne znaczenia ma dla nas medytacja pod kątem uspokojenia organizmu, umysłu, wyciszenia i zachowania równowagi oraz zapanowania nad stresem. Nie ma żadnych przeciwwskazań do medytacji, każda osoba może spróbować tego sposobu ukojenia. Badania na rezonansie magnetycznym wykazują że już po 14 dniach regularnego medytowania średnio 15 minut dziennie, zaobserwować można zmiany w korze mózgu. Oznacza to że zachodzi trwała zmiana funkcjonowania, zaobserwowano też zmianę częstotliwości fal mózgowych i większa pracę synchroniczną.
Warto do medytacji wykorzystać specjalnie stworzoną w tym celu muzykę relaksacyjną, świetnie sprawdzą się odgłosy natury lub całkowita w cisza. Jeśli natomiast uważasz, że Twoje myśli ciągle Ci uciekają, przetestuj tzw. medytacje prowadzone, gdzie głos narratora prowadzi Cię do rozluźnienia i większego wglądu w siebie.
Mata do akupresury
Jest to mata z kolcami, przydatna szczególnie dla osób które są ciągle mocno spięte. Stres dodatkowo powoduje wielkie napięcie mięśni, co bardzo źle wpływa na układ kostno-stawowy oraz na różne przepływy fizjologiczne. Wystarczy już 20 minut leżenia na takiej macie, aby odczuć różnicę w funkcjonowaniu naszego ciała. Odczuwamy ulgę i relaks, przez to że nasze ciało jest delikatnie nakłuwane po kilku minutach następuje totalne rozluźnienie, nie tylko napięcia chwilowego, ale również napięcia które zbiera się przez kilka godzin pracy. Taka mata będzie również przydatna dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. W trakcie korzystania z maty, cały organizm dostaje sygnał, że jest czas na relaks.

Joga
Czyli różnorodne pozycje rozciągające połączone z regulowaniem oddechu.
Praktyka jogi jest niesamowitym rozwiązaniem dla problemów ze stresem, gdyż łączy w sobie wspomniane wcześniej stosowanie głębokich regularnych odechów, wraz z rozciąganiem pozwalającym rozładować napięcia mięśniowe pojawiające się w wyniku stresu.
Natomiast jeśli nie chcesz praktykować jogi, wystarczy jak będziecie wykonywać naprzemiennie zwykłe skłony z głową w dół oraz mocne wychylenia do tyłu. Skłony pomogą wam w znacznym stopniu zaspokoić organizm i zredukować stres, a wychylenia do tyłu działają relaksująco na mechanizm przysadki mózgowej odpowiadający za poczucie zagrożenia oraz reakcję walki i ucieczki.
Masaż
Ta metoda jest równie pomocna w walce ze stresem, z podobnego powodu co joga. Pozwala rozładowywać napięcie mięśniowe. Jednak musi być wykonywany u specjalistów, którzy naprawdę się na tym znają. Masażem można zrobić wiele dobrego, ale również złego, dlatego pamiętajmy o tym przy doborze odpowiedniego specjalisty.
“Dieta nisko informacyjna”
Ograniczenie newsów z telewizji, radia a przede wszystkim oglądania social mediów jest kluczowym narzędziem do walki ze stresem. Badania wykazały, że osoby regularnie przeglądające Instagram, wykazują znacznie niższe zadowolenie z życia, poczucie własnej wartości i chęć zmiany czy poprawy swojego losu. Przy tym posiadają mniejszą koncentrację i odczuwają stany stresowe oraz depresyjne. Z kolei newsy z portali i programów telewizyjnych powodują zaburzenia postrzegania rzeczywistości i stany lękowe. Paradoksalnie tak prosta rzecz jak wyłączenie telewizora, radia lub redukcja social mediów pozytywnie wpłynie na nasze zadowolenie z życia i wyraźnie zmniejszy stres.
Mam nadzieję, że metody które opisałam będą dla Was przydatne i posłużą waszemu zdrowiu. Pamiętajcie, że możecie wybrać tylko te, które według Waszej intuicji będą dla Was najlepsze i najbardziej skuteczne.