Pyłek pszczeli chroni przed toksynami

Pyłek pszczeli jest bardzo bogaty w przeciwutleniacze, które mają wiele zalet zdrowotnych. Celem streszczonego przez nas badania było zbadanie, czy pyłek pszczeli może chronić wątrobę przed uszkodzeniem spowodowanym przez bardzo toksyczną substancję nazywaną tetrachlorkiem. Tetrachlorek jest bardzo toksyczny dla ludzkiej wątroby i nerek.

Jest bardzo mało prawdopodobne, abyś był narażony na działanie tetrachlorku, ponieważ obecnie jest bezwzględnie zabronionym produktem, ale w XX wieku był szeroko stosowany jako rozpuszczalnik do czyszczenia na sucho, jako czynnik chłodniczy oraz element lamp. Był również używany jako pestycyd do zabijania owadów w przechowywanym zbożu.Celem badania nie jest ustalenie, czy pyłek pszczeli może ochronić cię przed substancją, na którą prawdopodobnie nigdy nie będziesz narażony, ale zamiast tego wskazać, w jaki sposób może chronić twoją wątrobę przed wieloma substancjami, które obecnie są w naszym środowisku, które są toksyczne.Jeśli pyłek pszczeli może ochronić twoją wątrobę przed czymś tak toksycznym jak tetrachlorek, jest prawdopodobne, że może zrobić to samo w przypadku innych toksycznych substancji.

Badanie przeprowadzono na szczurach w siedmiu grupach. Dwa różne stężenia pyłków pszczół (200 i 400 mg / kg / dzień lub 200 mg / 2,2 kg / dzień) podawanego doustnie, a jednej grupie szczurów podawano sylibininie (50 mg / kg / dobę). Sylibinina jest lepiej znana jako ostropest plamisty, bardzo popularnego zioła stosowanego do zdrowienia wątroby. Jeśli kiedykolwiek odwiedzałeś sklep ze zdrową żywnością, możesz mieć pewność, że na jego półce znalazł byś zapas ostropestu, ponieważ jest to bardzo skuteczny środek wzmacniający wątrobę i stosowany w większości produktów na wspomaganie pracy wątroby.

Naukowcy odkryli, że zarówno pyłek pszczeli, jak i ostropest plamisty odwracają szkody wyrządzone wątrobie przez tetrachlorek. Ostropest spowodował jednak znaczną utratę wagi i śmiertelność z powodu ciężkiej biegunki. W grupie szczurów którym był podawany pyłek pszczeli nie odnotowano utraty wagi ani śmiertelności.

Te świetne wyniki przypisuje się szerokiej gamie przeciwutleniaczy występujących w pyłku pszczelim, które w tym badaniu obejmowały fenole, flawonoidy, antocyjany, beta-karoten i inne karotenoidy.

Co to dla ciebie oznacza? Ilość pyłku pszczelego spożytego w tym badaniu (200 mg / 2,2 kg) byłaby odpowiednikiem około 30 gramów pyłku spożytego przez człowieka o wadze 68 kilogramów. 30 gramów to około 3 łyżki granulek pyłku pszczelego dziennie, co jest standardowa dawka dla ludzi do spożycia w celu uzyskania znacznej ochrony wątroby i korzyści zdrowotnych, jakie posiada ten pożywienie.

Pełne badanie można znaleźć w czasopiśmie Evidence Based Complementary & Alternative Medicine, 2013; 2013: 461478.