Pyłek kwiatowy – 500 składników odżywczych w jednym ziarenku

Pyłek kwiatowy, nazywany też chlebkiem pszczelim to jedyny znany, naturalny produkt o tak bogatym składzie. Są to męskie komórki rozrodcze roślin, przetworzone przez pszczoły. Według badań prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie pyłek kwiatowy pszczeli zawiera 471 biologicznie czynnych składników odżywczych. Sami badacze podkreślają, że to jeszcze nie wszystko. 

Aby uświadomić sobie potęgę tego produktu, spójrzmy na proces jego powstawania bardziej obrazowo. Pojedynczy pyłek kwiatowy ma wielkość od 0,0003 mm do 1 mm. Każdy z nich, niezależnie od wielkości, zawiera w sobie wszystkie niezbędne pierwiastki składniki odżywcze do powstania nowego życia — nowej rośliny. Pszczoła, wylatują z ula, przemierzając do kilkunastu kilometrów w poszukiwaniu nektaru i pyłku. Podczas swojej podróży jest w stanie odpowiedzieć od 50 do 100 kwiatów. Zajmuje jej to od 20 do 40 minut.

Podczas każdej swojej podróży, robotnica zbiera pyłki kwiatowe, przyklejając je do swojego obnóża i zlepiając śliną. W ten sposób formuje 2 kulki, po jednej na każdym z obnóży. Pszczoła robotnica wykonuje średnio 11 takich kursów dziennie, a podczas każdego przynosi do ula kulki, ważące ⅓ jej własnej masy. Tytaniczna praca prawda ?

Obnóża pszczele, zawdzięczają swój niesamowity skład i właściwości, maksymalnemu skoncentrowaniu składników odżywczych i wzbogaceniu enzymami pszczelimi.

 
 

Co dokładnie mieści się w celulozowo — lipidowej otoczce:

  • ok. 40 pierwiastków pod postacią soli mineralnych w tym potas, magnez, żelazo, cynk, selen, bor, srebro, pallad, platyna, cyrkon i tytan,
  • witaminy A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12 oraz kwasu foliowego,
  • pyłek jest źródłem inozytolu, biotyny, kwasu pantotenowego, kwercetyny,
  • białko stanowi od 16% nawet do 50% pyłku, jego poziom wynika ze źródła pyłku i czasu jego zbioru,
  • badania wykazały, iż w białku znajdują się albuminy, globuliny, gluteiny, prolaminy, a także peptydy,
  • ponadto, w białku pyłku kwiatowego stwierdzono istnienie w różnych ilościach kompletu aminokwasów (endogennych): kwasu
    asparaginowego, kwasu glutaminowego, seryny, alaniny, proliny, asparaginy i innych,
  • do tego tłuszcze właściwe, sterole, flawonoidy, triterpeny, kwasy organiczne, a także pewne enzymy, fitohormony i substancje o działaniu antybiotycznym.

Warto tu zauważyć, że zdecydowana większość badań nad składem pyłku kwiatowego pszczelego wykonana została poza Polską. Pierwsze z nich w latach 30’ XX w.

Właściwości pyłku kwiatowego, które są udokumentowane naukowe, jest wiele. Poniżej przytoczone przykłady, są tymi najczęściej badanymi przez specjalistów.

Pyłek pszczeli eliminuje szkodliwe oddziaływanie szeregu czynników chemicznych, był stosowany u pacjentów z chorobą popromienną. Te same właściwości detoksykacyjne działają ochronnie na tkankę wątroby, wspomagając jej odbudowę. Dlatego można go stosować zarówno w ostrym, jak i w przewlekłym zapaleniu wątroby. Kuracje pyłkowe obniżają poziom bilirubiny we krwi.

Poprzez regulację procesów trawiennych, m.in. łagodzi skutki ostrych zaparć. Pobudza apetyt, reguluje przemianę materii, doprowadza do spadku wagi osób otyłych, wzmacnia organizm. Dzięki swojej dużej aktywności biologicznej może być wykorzystywany u dzieci powyżej 1 roku życia, w różnych chorobach wywołanych zaburzeniami w odżywianiu czy opóźnionym rozwojem. W przypadku dzieci anemicznych pyłek kwiatowy wpływa na przyrost czerwonych ciałek krwi, poprawia również ich ogólny stan zdrowia. Jest szczególnie polecany dla osób borykających się z anemią, ponieważ zwiększa poziom żelaza w surowicy krwi.

Badania wykazują, że pyłek kwiatowy wykazuje dużą skuteczność przy schorzeniach przewodu pokarmowego. Wspomaga leczenie choroby wrzodowej, żołądka i dwunastnicy. Wpływa na wielkość i skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Pozostając dalej przy układzie pokarmowym, trzeba zaznaczyć, że obnóża pszczele są bardzo skuteczne w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, szczególnie gdy są użyte razem z propolisem.

Pyłek pszczeli wykazuje bardzo silne działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.

Zmniejsza nerwowość, rozdrażnienie, a także wzmacnia system nerwowy. Jest na tyle skuteczny, że umożliwia obniżenie dawek preparatów antydepresyjnych. Zmniejsza podatność na stres i skutki przepracowania.

Poprawia krążenie, przeciwdziałając zmianom miażdżycowym naczyń mózgowych. Działa wzmacniająco na naczynia krwionośne. Dzięki zawartości rutyny zapobiega ich pękaniu, nawet tych najdrobniejszych. Apiterapeuci zalecają jego stosowanie w profilaktyce wylewów krwi do mózgu.

Pyłek kwiatowy polecany jest ludziom dorosłym, rekonwalescentom oraz osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną. Pyłek stanowi bardzo cenną odżywkę uzupełniającą dzienne racje żywnościowe w aminokwasy, biopierwiastki i witaminy. Jest produktem wysokobiałkowym.

Obniża poziom trójglicerydów, cholesterolu i hamuje zlepianie płytek krwi. Wspomaga leczenie stanów pozawałowych oraz leczenie nadciśnienia.

Obnóża są również bardzo popularnym surowcem wykorzystywanym w branży kosmetycznej. Korzystnie działają na skórę i włosy, opóźniają procesy starzenia, zwalczają łupież, a także zapobiegają wypadaniu włosów.

Wykazuje lecznicze działanie w schorzeniach gruczołu krokowego. Na międzynarodowym Kongresie Pszczelarskim w Bukareszcie zalecano propagowanie profilaktycznego zażywania pyłku przez mężczyzn już powyżej 40. roku życia. Natomiast we Francji, Szwajcarii oraz Szwecji prowadzone są badania nad leczniczym działaniem pyłku na to schorzenie, pierwsze wyniki napawają dużym optymizmem. W naszej medycynie ludowej leczenie prostaty pyłkiem jest stosowane od dawna. W początkowym stadium choroby hamuje ją, zmniejszając jednocześnie możliwość wystąpienia nawrotów.

Pyłek działa również na układ hormonalny człowieka. Odgrywa dużą rolę w hormonalnej regulacji procesów płciowych, poprawiając spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet. Pyłek polecany jest również w trakcie starania się o dziecko, wspomaga prawidłowy przebieg ciąży, zapobiega poronieniom i zmniejsza prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu

No posts found!

Dzienna zalecana dawka pyłku kwiatowego, dla osób zdrowych, w zależności od wieku:

Dzieci 1,5-3 lat – do 5g
Dzieci 3-10 lat – 5-10g
Po 10 roku życia – 10 -15g
Dorośli – 10-40 g
Seniorzy – 10-40g

Przedawkowanie
Nie dotarliśmy do udokumentowanych przypadków przedawkowania pyłku kwiatowego pszczelego. Apiterapeuci twierdzą, że najbardziej dotkliwym objawem przedawkowania, może być biegunka.

Jak należy przygotować pyłek do spożycia:

Dla zwiększenia przyswajalności substancji zawartych w pyłku kwiatowym zawsze, kiedy to możliwe, zaleca się spożywać go z miodem. Kluczowe jest zmiażdżenie lub zmielenie pyłku kwiatowego. Wszystko po to aby zniszczyć twardą otoczkę i dotrzeć do tego jest w niej ukryte. Należy połączyć składniki w proporcji 1:1, dokładnie wymieszać i odstawić na minimum 4 godziny (najlepiej na całą noc). Następnie spożyć 15-30 minut przed śniadaniem. Przed wypiciem, dopuszcza się rozcieńczenie papki wodą.

 

A co z alergiami ?

Wiele osób myli uczulenia na pyłki traw, z uczuleniem na pyłek kwiatowy. Rzeczywiście jest pewna grupa ludzi, która jest uczulone na obie te rzeczy. Według statystyk jest to około 4% społeczeństwa. Przeciwwskazaniem do stosowania pyłku jest alergia na produkty pszczele lub uczulenie na sam pyłek kwiatowy. Chlebek pszczeli, stosowany wspólnie z miodem, może służyć do leczenia chorób alergicznych lub zmniejszania ich objawów. W USA od lat prowadzone są odczulania bazujące na pyłku. Oprócz tego papka pyłkowo — miodowa skutecznie leczy katar sienny, astmę lub znacznie łagodzi ich objawy. Oczywiście, jak w każdym przypadku stosowania produktów pszczelich do celów leczniczych należy to skonsultować z lekarzem.

 
 
 

Bibliografia:

  1.  Czarnecki R.: Pyłek pszczeli kwiatowy w Apiterapii.  Wyd. Towarzystwo Słowaków w Polsce. Kraków 2017
  2. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Pszczeli Pyłek Kwiatowy. Wyd. Fundacja Pomocy Człowiekowi i Środowisku  “HUMANA DIVINIS” Toruń 2012
  3. Kapliński A.K., Medycyna Pszczół. Warszawa 2019
  4. Hainbuch F., Lecznicza moc pszczół, Wyd. Vital, Białystok 2017
  5. Tichonow A.I., Sodzawiczny K., Tichonowa S.A., Jarnych T.G., Bondarczuk L.I., Kotenko A.M., Pyłek kwiatowy, obnóże pszczele w farmacji i medycynie. Wyd. Apipol-Farma, Kraków 2017

No posts found!

Przewiń do góry

Zapisz się do Newslettera

Sklep

Z produktami pszelimi i naturalnymi

Api'sClimate - uloterapia aromaterapia propolis wosk zapchowy

Klinika

Medycyny i naturoterapii 100% online

Kursy

Platforma z treningami i edukacją

Zapisz się do Newslettera

Sklep

Z produktami pszelimi i naturalnymi

Api'sClimate - uloterapia aromaterapia propolis wosk zapchowy

Klinika

Medycyny i naturoterapii 100% online

Kursy

Platforma z treningami i edukacją