Jakie naturalne suplementy dla sportowców

Każdy kto zaczyna swoją przygodę ze sportem, czy to amatorskim czy zawodowym, szuka metody na zwiększenie swojej wydajności
i polepszenie wyników. Począwszy od systemu treningowego, przez sprzęt po żywienie. Istnieje wiele przykładów sportowców ze światowej czołówki, którzy regularnie przyjmowali pyłek kwiatowy w trakcie swojej kariery i zawdzięczają mu swoje wyniki.

Podobno Muhammed Ali, były mistrz boksu w wadze ciężkiej na świecie, regularnie spożywał pyłek pszczeli podczas swojej kariery.

Trener fińskiej reprezentacji z Igrzysk Olimpijskich w 1972 r., Antii Lananaki, potwierdził, że większość sportowców w zespole korzystała
z suplementacji w postaci pyłku kwiatowego. Powiedział też, że badania na tej grupie sportowców pokazują znaczną poprawę wydajność bez żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Znalezienie wiarygodnych badań na temat pyłku i wydajności człowieka jest trudne. Z jakiegoś powodu nie zostało wykonanych a przynajmniej udostępnionych ich zbyt wiele. Być może gdyby na jaw wyszły wyniki takich badań to syntetyczne suplementy czy specjalne odżywki straciłyby na popularności.

Przeprowadzono jednak kilka rzetelnych badań dotyczących wykorzystania pyłku i miodu jako produktu wspomagającego mięśnie i poprawiające wytrzymałość.

Badania nad pyłkiem pszczelim u sportowców

Dwuletnie badania dotyczące wpływu pyłku pszczelego na ludzki organizm przeprowadził Remi Korchemny – były rosyjski trener olimpijski oraz grono naukowców. Jeden z przeprowadzanych testów polegał na tym, że jedna grupa biegaczy zażywały pyłek pszczeli a druga placebo. Następnie wszyscy otrzymali za zadanie przebiegnięcie kilku okrążeń z maksymalną intensywnością. Co ciekawe, biegacze, którym podano pyłek pszczeli, uzyskali znacznie lepsze wyniki niż grupa kontrolna, która nie wiedziała że otrzymała jedynie placebo. Gdy poproszono ich o powtórzenie zadania, wyniki się powtórzyły! Ponownie grupa po zażyciu dawki pyłku, była istotnie lepsza!

Doświadczenie wykazało również, że pyłek pszczeli:

 • skraca czas regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym
 • przyspiesza czas regeneracji tętna i ciśnienia krwi.

Znajdziesz wiele stron internetowych, które twierdzą, że pyłek pszczeli “zwiększy twoją siłę o 50%” lub sprawi, że będziesz gwiazdą sportu. Oczywiście uważamy, że pyłek pszczeli ma niesamowite działanie na nasz organizm i powyższe przykłady są tego najlepszym dowodem. Jednak sam pyłek nie wystarczy aby zdobywać medale, nic nie zastąpi ciężkiej pracy i systematycznego treningu. Musisz sobie uświadomić, że nawet sterydy anaboliczne nie zwiększą Twojej siły o 50%!

Pyłek pszczeli zapewni Ci mnóstwo witamin, minerałów, enzymów i fitoskładników, które są ważne dla osiągnięcia optymalnego zdrowia i świetnych wyników. Zdrowy sportowiec jest najlepszym sportowcem!

Właściwości pyłku zbawienne dla sportowców

Pyłek pszczeli pomaga zachować zdrowie. Nie możesz trenować, czy osiągać wybitnych rezultatów, gdy jeśli jesteś chory lub przemęczony. Dlatego warto dbać o formę i zdrowie.

Faktem jest, że aminokwasy pomagają sportowcom odzyskać siły po intensywnych treningach. Według niezależnych badań pyłek pszczeli zawiera do 25% białka!

Ma również wysoką zawartość przeciwutleniaczy i antyoksydantów, które chronią mięśnie przy intensywnym treningu. Poprzez pot tracimy też dużą ilość minerałów, a ich uzupełnienie to nasze kluczowe zadanie. Dlatego trenerzy zalecają przyjmowanie elektrolitów takich jak magnez, potas czy sód, podczas i po wysiłku. Wszystkie te minerały i wiele więcej znajduje się w pyłku.

Co jeszcze znajdziesz w pyłku pszczelim:

 • Witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, PP, E, D, K, H
 • Makroelementy: P, S, Cl, K, Ca, Na
 • Mikroelementy: Mg, Fe, Cu, Zn, Co, Mn, Se, Cr, Ni, Si
 • 16 enzymów takich jak: amylaza, hydrolazy (33 typy), fosfataza, pektaza czy inwertaza
 • Komplet aminokwasów
 • Lipidy
 • Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone
 • Fosfolipidy
 • Fitosterole
 • Węglowodany
 • Flawonoidy
 • Błonnik

Najlepszy Izotonik – Przepis

Idealny izotonik możesz zrobić sobie sam i to w kilka sekund.  Wystarczy, że do bidonu z wodą dodasz od 1 do 3 łyżek stołowych rozdrobnionego pyłku pszczelego i zabierzesz go ze sobą na trening. Dla przełamania smaku można dodać sok z cytryny. Taki napój z pewnością zapewni ci niezbędne podczas treningu składniki. Pyłek pszczeli mikaronizowany – czyli odpowiednio rozdrobniony by zwiększyć jego przystawalność i był od razu gotowy do wsypania do izotoniku znajdziesz w naszym sklepie online.

No posts found!

Przewiń do góry

Zapisz się do Newslettera

Sklep

Z produktami pszelimi i naturalnymi

Api'sClimate - uloterapia aromaterapia propolis wosk zapchowy

Klinika

Medycyny i naturoterapii 100% online

Kursy

Platforma z treningami i edukacją

Zapisz się do Newslettera

Sklep

Z produktami pszelimi i naturalnymi

Api'sClimate - uloterapia aromaterapia propolis wosk zapchowy

Klinika

Medycyny i naturoterapii 100% online

Kursy

Platforma z treningami i edukacją