Co zamiast kawy?

Jak dodać sobie energii w ciągu dnia?

Uwielbiasz smak kawy? Przyjemny, mocny aromat… i ta moc którą Cie wypełnia…? Od razu można góry przepościć, a i kreatywność wchodzi jakby na wyższy poziom. A może mała czarna jest Ci niezbędna by po prostu przetrwać dzień pełen obowiązków? Ile takich  filiżanek lub napojów energetycznych potrzebujesz w ciągu dnia? 1? 3? 5? Może najwyższy czas znaleźć co zamiast kawy?  Dobre źródło energii, które nie przestanie działać po godzinie lub dwóch, a do tego jest bezpieczne dla Twojego organizmu? Mamy dla Ciebie naturalne i skuteczne zastępstwo dla kawy!

Od początku…

Warto rozróżnić 2 rodzaje energii jakimi codziennie mamy kontakt:

Pierwszy rodzaj to energia, która wypełnia twoje ciało po zjedzeniu pożywnego posiłku, kiedy organizm otrzymał wszystko to, czego potrzebuje do efektywnego funkcjonowania. Do tej grupy zaliczymy także energię po dobrze przespanej nocy. Na potrzeby tego artykułu nazwijmy ją energią fizjologiczną. Ten rodzaj energii jest w stanie napędzać nas przez kilka, a nawet kilkanaście godzin, bez negatywnych skutków dla naszego organizmu.

Drugi rodzaj energii to energia pochodząca z kawy, napojów energetycznych czy też innych substancji pobudzających jakich jak Yeba Mate czy guarana. Nazwijmy ją tymczasową energią. Jej działanie czujemy krócej ale za to bardziej intensywnie. Niestety gdy nadużywamy powyższych substancji mogą wystąpić, niebezpieczne dla nas, objawy przedawkowania.

Musimy też przyznać się do jednego: każdy na nas, nawet najbardziej zapalony zwolennik zdrowej diety miał moment gdy dopadł go „kryzys” i sięgnął po „energetyka”. Zmęczenie za kierownicą, dead line w pracy czy na uczelni- wtedy odruchowo sięgamy po coś co pozornie da nam kopa z grupy tymczasowej energii. Jest to w końcu łatwo dostępny, całkiem niezły w smaku zastrzyk energii.

Jeśli są to sytuacje sporadyczne, nie ma co się obwiniać czy martwić, natom

iast jeśli notorycznie potrzebujemy dodatkowego zastrzyku energii i ciągle powiększamy tylko dawkę, warto wiedzieć co zamiast kawy, czy innego energetyka można zastosować.

Dlaczego warto znaleźć zamiennik dla kawy i sklepowych energetyków?

Dlaczego jest to takie istotne? Trzeba zrozumieć, co tak naprawdę dzieję się wtedy z naszym organizmem. Szybki dopływ kofeiny i cukru powoduje nagłe ożywienie i to lubimy. Czujemy, że mamy moc i możemy działać ze zdwojoną prędkością. To poczucie zawdzięczamy temu, że kofeina oddziałuje na nasze nadnercza i powoduje nagły wyrzut adrenaliny. Odczuwamy to jako pobudzenie., jednak adrenalina jest hormonem odpowiedzialnym za szybką reakcję organizmu: walkę lub ucieczkę. Wobec tego działa krótko a intensywnie. Dlatego też wypiciu napoju energetycznego uczucie pobudzenia nie trwa 8 godzin, tylko godzinę. Wtedy znów odczuwamy zmęczenie, senność i spadek koncentracji, a to z kolei jest efekt „zmęczenia nadnerczy” po sztucznej stymulacji. Musimy zdać sobie sprawę, że jest to poddawanie organizmu pewnej formie stresu, który przy słabym odżywaniu i niedosypianiu powoduje spustoszenie w naszym organizmie. Nie mówiąc już o wpływie nadmiernych ilość kofeiny czy innych substancji zawartych w napojach energetycznych na nasz żołądek czy serce.

Co zamiast kawy?

Ale co możemy zrobić gdy mamy masę obowiązków i spraw do ogarnięcia? Co gdy jesteśmy rodzicem małego dziecka i o chociaż 4 godzinach nieprzerwanego snu możemy tylko pomarzyć? Co jeśli w naszym życiu dzieje się tak dużo i szybko, że dodatkowy zastrzyk energii jest nam niezbędny?

Warto zainteresować się…pyłkiem kwiatowym. Energia jaką jest w stanie nam dostarczyć pyłek kwiatowy jest zupełnie inna i możemy ją śmiało zaliczyć do energii fizjologicznej. Skąd ona się bierze ? Jak wpływa na nasz organizm ? Czy na pewno nie wyrządza nam krzywdy?

Zacznijmy od tego, że po zjedzeniu łyżki stołowej pyłku nie poczujesz strzału energetycznego minute po jego zjedzeniu ale też nie odczujesz ponownego zmęczenia po godzinie od jego zażycia. Energia jaka pobudzi twój organizm będzie uwalniać się stopniowo i działać długotrwale. Wynika do ze składu pyłku kwiatowego i z procesu trawienia zachodzącego w naszym ciele. Cukry, węglowodany, tłuszcze i witaminy i inne związku wchodzące w skład pyłku trawione są w różnym czasie, co pozwala na równomierne uwalnianie energii z trawionego pokarmu. Dzięki kompleksowemu składowi pszczelego chleba – jak nazywany jest pyłek kwiatowy – otrzymujemy też mikro i makroelementy odżywiające wszystkie komórki naszego ciała. Dzięki temu odczuwamy przyjemne pobudzenie i jasność myślenia jak po drzemce.

Pyłek pszczeli możemy przyjmować jako „koło ratunkowe” gdy potrzebujemy energii w różnych dawkach. Rekomendowane dzienne spożycie to 10-30 gram na dobę dla osoby dorosłej. Jest to dawka pozwalająca zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze danego dnia. Trzeba jednak powiedzieć, że spożycie nawet 100 g pyłku pszczelego nie wywoła skutków ubocznych.

To teraz już wiesz co zamiast kawy można użyć jako naturalny energetyk. Niezastąpioną metodą na stale dobre samopoczucie jest regularne przyjmowanie pyłku kwiatowego. Dzięki stałemu dożywieniu komórek i wspomaganiu ich regeneracji, będziesz możliwie często unikać nagłych spadków energii. Niestety nawet najbardziej skomplikowany suplement czy lek nie zastąpi systematycznego dbania o siebie i o swój dobrostan. Codziennie jedząc pyłek pszczeli zwiększysz swoje zdrowie, witalność i energię.

Przewiń do góry

Zapisz się do Newslettera

Sklep

Z produktami pszelimi i naturalnymi

Api'sClimate - uloterapia aromaterapia propolis wosk zapchowy

Klinika

Medycyny i naturoterapii 100% online

Kursy

Platforma z treningami i edukacją

Zapisz się do Newslettera

Sklep

Z produktami pszelimi i naturalnymi

Api'sClimate - uloterapia aromaterapia propolis wosk zapchowy

Klinika

Medycyny i naturoterapii 100% online

Kursy

Platforma z treningami i edukacją