Blizna po cC i nie tylko. Co radzi kosmetolog? Produkty pszczele na blizny

Z tego artykułu dowiesz się o:

 

Blizna po cesarskim cięciu, wypadku czy operacji oddziałuje nie tylko na nasze ciało, ale również na psychikę. Chęć jej ukrycia często przeradza się w obłęd i jest początek do wielu nieuzasadnionych kompleksów. Najnowsze metody stosowane w medycynie estetycznej, apitarepii i kosmetologii dają nadzieje nawet osobom, które posiadają blizny od wielu lat. 

Aby dokładnie omówić temat blizn, do współpracy nad tym artykułem zaprosiłam kosmetologa z wieloletnim stażem, wspaniałą specjalistkę od pracy z bliznami – Ewelinę Nurkowską-Ratkę.

Kosmetolog radzi

 

Blizna to element oszpecenia, defektu czy traumy. Tak, to prawda – sama jestem kobietą i zgodzę się z faktem, że nikt tak nie dba o siebie jak płeć piękna i jeżeli to spotyka Cię a jesteś kobietą to trudno z tym się pogodzić. My kobiety wiemy o tym najlepiej i twarz to jedna z najważniejszych części naszego ciała. Temat ten bardziej dojrzewa w naszych głowach kobiecych, bo potrafimy wyolbrzymiać czasem za bardzo. U mężczyzny temat blizn jest zwyczajny w odbiorze, nadaje mu charakteru, ostrości czy seksapilu, natomiast u kobiet ta sprawa wygląda nieco inaczej. Dla większości niesie znamiona traumy, czegoś, co najlepiej od razu zmyć, usunąć z ciała, czasem doprowadza do stanów lękowych, a nawet przybiera postać ciężkiej depresji. Ważne w tej kwestii jest nastawienie i pomoc bliskiej osoby, która w tym aspekcie wydaje się być nieodzowną kwestią.

Czy to powszechny problem?

W 2015 roku z przeprowadzonych przez Instytut Badań Pollster badań Omnibus wynika, że aż 32 proc. osób dorosłych w Polsce ma przynajmniej jedną bliznę. Można przypuszczać, że to powszechny, ale jednak niebłahy problem, ponieważ oprócz psychicznego dyskomfortu posiadanie tego typu „pamiątek” łączy się z bólem, pieczeniem, brakiem czucia, świądem, tkliwością oraz uczuciem ciągnięcia. Inne rodzaje blizn jak keloidy czy blizny przerostowe mogą przyczyniać się do zaburzeń funkcjonalnych, których nie powinno się bagatelizować.

 

Proces powstawania blizny i ich korekcja

Zacznijmy od początku,jak wygląda proces powstawania i czym jest blizna?

Blizną nazywamy tkankę łączną włóknistą, która powstaje w wyniku procesu naprawczego. Innymi słowy uszkodzoną skórę zastępuje tkanka łączna. Gdy rana jest stosunkowo płytka proces jest szybszy i ślad po zranieniu szybko znika. Jeżeli rana jest głęboka finalne stadium procesu jest dłuższe, a ślad pozostaje w postaci blizny. Tworzenie się blizny jest częścią fizjologicznego procesu gojenia. Uszkodzona skóra zostaje zastąpiona ubogokomórkową tkanką, Naskórek, który pokrywa bliznę jest bardziej podatny na urazy i cieńszy. Blizna ma zmienioną strukturę, ma inne zabarwienie od skóry zdrowej, różni się reakcją na promieniowanie słoneczne, elastycznością i wytrzymałością.

Na początku blizna jest tworem bogatokomórkowym, w dużej mierze występują w jej obrębie fibroblasty – komórki skóry właściwej, które biorą czynny udział w procesie syntezy kolagenu i elastyny. Trzy tygodnie po zagojeniu rany zaczyna się przebudowa blizny. Po tym czasie większa część fibroblastów powinna dokonać zaprogramowanego przez organizm samozniszczenia i blizna staje się tworem ubogokomórkowym. Fibroblasty zwalniają swoją pracę i zaprzestają produkować kolagen oraz elastynę i następuje tzw. dojrzewanie blizny. Dojrzewanie trwa około roku i w tym czasie dochodzi do wielu zmian w jej wyglądzie, zmienia się jej koloryt, blizna robi się płaska i miękka, niemniej nigdy nie osiągnie wytrzymałości skóry niezmienionej.

Podział blizn i ich wygląd

Na wygląd i kształt blizny może składać się wiele różnych czynników Zależy to od przyczyny urazu czy to zranienie czy oparzenie,stopnia zranienia, okolicy ciała, czasu gojenia a co najważniejsze od indywidualnej skłonności do bliznowacenia. Blizna w pierwszym stadium jest mocno zaczerwieniona, następnie robi się różowa, a potem ulega rozjaśnieniu czyli blednie przybierając ostatecznie postać perłową. Niestety blizna nigdy nie odzyskuje koloru normalnej, zdrowej skóry. Najbardziej nieefektowne i szpecące są blizny płaszczyznowe, które mają nierówną powierzchnię i zabarwienie powodujące przykurcze i napięcia oraz ból. Z tego rodzaju bliznami mamy do czynienia po oparzeniach, zmiażdżeniu tkanek,powikłań po infekcjach czy przeszczepach oraz innych ciężkich urazach tj. rany szarpane czy kłute. Najmniej widocznymi bliznami są blizny w kształcie linii, powstałych po cięciu nożem i skalpelem. Są to blizny ukryte wzdłuż naturalnych bruzd i fałdów skórnych. 

Możemy podzielić blizny ze względu na:

  • mechanizm uszkodzenia
  • blizny pooperacyjne
  • blizny oparzeniowe
  • blizny pourazowe (szarpane, kłute)
  • blizny potrądzikowe
  • rozstępy

Przyczyna powstawania:

  • blizny pooperacyjne
  • blizny pourazowe
  • blizny pooparzeniowe
  • blizny pozapalne

Wygląd blizn i ich proces gojenia:

  • linijne
  • zanikowe
  • przerostowe
  • bliznowce

Masować – tak, czy nie?

Preparatów jest wiele, najważniejsze są preparaty na bazie wysokiej jakości silikonu farmaceutycznego. W periodyku „Dermatologia po Dyplomie Medical Tribune” w artykule”Leczenie blizn oparte na dowodach naukowych-praktyczny przewodnik terapii dr n. med. Macieja Pastuszczaka polecane są preparaty silikonowe podczas średniego i dużego ryzyka bliznowacenia. Mają za zadanie hamować funkcję fibroblastów przez poprawę nawodnienia naskórka oraz okluzję, a także podwyższenie temperatury. Zespół Ekspertów ds. Leczenia Blizn uznał silikon jako najważniejszy składnik maści i kremów, które mają bardzo istotne znaczenie w profilaktyce i leczeniu wszystkich rodzajów blizn. Opatrunek silikonowy w postaci plastra zmniejsza uczucia swędzenia i bólu. Powinien znajdować się na skórze od 8-12 godzin przez okres 4 tygodni. Opatrunek ten powoduje spadek zawartości wody w bliźnie, a aktywność naczyń krwionośnych zmniejsza się tak samo, jak depozyt kolagenu i dochodzi do redukcji blizny.

Blizna staje się bardziej miękka, mniej zaczerwieniona i mniej napięta. Oprócz opatrunków świetnie sprawdzają się żele na bazie polisiloksanu z dodatkiem dwutlenku krzemu, heparyny, wit.B6 czy alantoiny.

Niezwykle ważnym elementem gwarantującym sukcesów w leczeniu blizn jest systematyczność i konsekwencja.

Regularne masowanie blizny przy pomocy preparatów silikonowych, maści, żeli i plastrów daje zadowalający efekt. Należy masować 2, 3 razy dziennie przez okres dwóch a nawet czterech miesięcy. Wiem, jak ważne jest robienie zdjęć fotograficznych, które uświadamiają nam potrzebę tych masaży i zabiegów, kiedy przychodzi chwila zniechęcenia i poczucie, że to nic nie daje i nie ma efektu. Kiedy zrobisz zdjęcie pielęgnowanej blizny i już po 2,3 tygodniach zobaczysz jak ona wygląda, jak zmienia swoją barwę i ulega zmiękczeniu, to będziesz masować nadal i będzie to motywujące by dążyć do upragnionego efektu. „Pamiątka”, którą nosisz nie tylko przestanie być widoczna dla innych, ale także stanie się niewidzialna dla Ciebie.

Produkty pszczele na ratunek skórze

Większości z nas produkty pszczele kojarzą się z żywnością, a to tylko niewielki skrawek tego jak mogą służyć naszemu zdrowiu. Ze względu na zawartość substancji odżywczych, pyłek kwiatowy i inne produkty pszczele, znalazły zastosowanie jako substancje lecznicze nie tylko medycyny, lecz także w kosmetologii.

Pielęgnacja skóry zawsze musi przebiegać dwutorowo, aby była skuteczna. Produkty pielęgnacyjne i wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywane na skórze, nigdy nie dadzą 100 % efektu jeśli nie będą wsparte zdrową dietą i specjalną suplementacją. Połączenie działanie “od zewnątrz” i “od wewnątrz”na kluczowe znaczenie dla utrzymania skóry, włosów i paznokci w doskonałej kondycji i przedłużenia efektów zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak pokazują badania, produkty pszczele są skuteczne w oby typach tych działań. Jako wspomaganie wewnętrzne najlepszą efektywnością cieszy się pyłek kwiatowy pszczeli. Dzięki zawartości ponad 470 składników odżywczych i ich wysokiej biodostępności, przed wielu jest uważany za najlepszy naturalny suplement wspierający urodę i długowieczność. 

No posts found!

Dlaczego i jak pyłek pszczeli opóźnia proces starzenia ?

 

Ekstrakt z pyłku pszczelego wykorzystywany jest do produkcji różnorodnych kosmetyków: kremów do twarzy, balsamów do ciała, maseczek do twarzy, masek do włosów, mleczek do demakijażu, kremów regeneracyjnych do dłoni, kosmetyków leczniczych przeznaczonych dla cery trądzikowej. Pyłek to również doskonała baza do domowych pilingów i maseczek. 

Wprowadzane do kosmetyków ekstrakty z pyłku pszczelego wykazują korzystne działanie na skórę i włosy. Kremy oraz balsamy odżywiają i wygładzają skórę, przywracają jej elastyczność, nadają zdrowy, młody wygląd, opóźniają procesy starzenia i działają biostymulująco. Tak samo działa pyłek spożywa doustnie. 

Jest zalecany dla każdego rodzaju cer, a szczególnie tej problematycznej. 

Zawartość witaminy K, witaminy C oraz witaminy PP powoduje, że pyłek wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiega ich pękaniu i zmniejsza przepuszczalność. Dzięki temu ten naturalny produkt zalecany jest dla osób z cerą naczynkową. 

Flawonoidy mają silne działanie przeciwzapalnie oraz wzmacniają działanie przeciwutleniacza – witaminy C. Dodatkowo pyłek pszczeli działa antybakteryjnie, ujędrniająco i regenerująco na tkanki. Reguluje także pracę gruczołów łojowych i przyspiesza procesy gojenia się ran. Oznacza to, że może być stosowany przy cerze tłustej oraz trądzikowej.

Zawartość flawonoidów, kartenoidów i związków fenolowych sprawia, że pyłek odznacza się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Poprzez walkę z wolnymi rodnikami, znacząco spowalnia procesy starzenia się naszego naskórka. 

Natomiast kemferol i kwercetyna wzmacniają tkankę łączną skóry i skutecznie hamują negatywne działanie enzymów rozkładających kwas hialuronowy. Dzięki temu pyłek pszczeli usprawnia mikrokrążenie w skórze i przyspiesza jej dotlenienie. Zalecany jest więc dla osób borykających się z szarą, pozbawioną blasku cerą, a zwłaszcza dla palaczy.

Szczególnie ważne jest doustne stosowanie pyłku u osób po operacjach, wypadkach, które chcą uniknąć lub zminimalizować widoczność blizn. Odpowiednie dożywienie skóry i wspomaganie jej regeneracji przez składniki zawarte w pyłku wspomaga naturalne procesy zachodzące w skórze i zwiększa efektywność pracy nad blizną.

No posts found!

Apitoksyna – botoks bez igieł


D. Kopczyńska, S. Klasik-Ciszewska, K. Duda-Grychtoł w swojej pracy naukowej z 2018 roku, szczegółowo omówili wpływ niesamowitego działa produktów pszczelich na skórę. Oto fragnem:

“Medycyna ludowa od dawna wykorzystywała farmakologiczne właściwości jadu pszczelego. Używano go głównie jako leku na bóle reumatyczne, nawracające bóle głowy, do usuwania blizn. Znalazł swoje zastosowanie również w kosmetologii. Apitoksyna (jad pszczeli) nazywana jest bezigłowym botoksem, ponieważ dzięki niej syntetyzują się włókna kolagenowe i elastynowe. Skóra staje się wygładzona i napięta jak po toksynie botulinowej.

Jad pszczeli przeznaczony jest głównie dla osób z cerą dojrzałą. Jednak mogą go używać również osoby młode, by jak najbardziej opóźnić proces starzenia się skóry. Węglowodany zawarte w jadzie pszczelim wykazują działanie nawilżające. Glukoza zapobiega odparowywaniu wody z naskórka, fruktoza natomiast odpowiada za nawilżenie skóry. Magnez ma właściwości przeciwzapalne, regenerujące. Jest pierwiastkiem antyoksydacyjnym, dlatego też opóźnia procesy starzenia. Działa tonizująco na skórę. Wapń odpowiada za utrzymanie zwartości komórek (keratynocytów), za napięcie i nawilżenie skóry. Działa przeciwzapalnie i regeneracyjnie, szczególnie na cerę suchą. Jad pszczeli ujędrnia skórę dzięki napięciu się włókien kolagenowych i elastynowych. Białko, m.in. melityna, wspomaga czynność fosfolipazy A2, dzięki temu możliwe jest uwolnienie NNKT i niektórych kwasów”

Propolis


Proplis nazywany często antybiotykiem XXI wieku, jest szczególnie skuteczną substancją żywiczą. Poza zastosowaniem w leczeniu propolisem chorób skóry wywołanych przez drobnoustroje takich jak grzybice, ropne choroby skóry czy gruźlice skóry, ma szczególne zasługi w leczeniu ran, odleżyn, blizn pozabiegowych, blizn potrądzikowych i odnowie tkanki skóry. 

Jak pokazują badania kliniczne, propolis z powodzeniem stosowany jest do leczenia  oparzeń i odmrożeń. Preparaty propolisowe skutecznie zabezpieczają przed zakażeniem, oczyszczają ranę z martwic, zmniejszają ból i przyczyniają się do szybszego bliznowacenia rany. Wpływają również korzystnie na proces przyjmowania się przeszczepów skóry, co potwierdzają liczne badania kliniczne. Czas gojenia się ran w przypadku stosowania propolisu jest zwykle dwukrotnie krótszy w porównaniu do leczenia konwencjonalnego.

Demecki – rosyjski chirurg w 1977 roku leczył maścią propolisową oparzenia II stopnia o powierzchni od 3 do 180 cm. Lekarz stwierdził, że lek ten prawie całkowicie usuwa ból, w krótkim czasie oczyszcza ranę z martwych tkanek, niweluje nieprzyjemny zapach oraz zabezpiecza przed zakażeniem. Zastosowanie propolisu umożliwiło bezbolesną zmianę opatrunków. Pozwoliło to też na szybki postęp ziarninowania i nabłonkowania ran, a po wyleczeniu nie obserwowano blizn. Badania Brodzickiego i Srebro z ‘87 roku wskazują na identyczne efekty na ranie ciętej, podobnie jak badania innych autorów przy ranach po pogryzieniach psów i innych zwierząt.

Szczególnie cenne obserwacje wykonali Atjasowa i wsp. (1987), którzy za pomocą 15% maści propolisowej w ciągu 10 lat (1961-1971) we Wszechzwiązkowym Centrum Oparzeń w Gorki leczyli 830 chorych z głębokimi oparzeniami skóry. Chorzy byli w wieku od 1,5 do 87 lat, a oparzenia obejmowały do 75% powierzchni ciała. Odnotowali oni:

  • wzrost liczby poliblastów, co świadczy o aktywizacji procesów odnawiających w ranie oparzeniowej.
  • udokumentowali, że maść propolisowa odznaczała się wyraźnym działaniem miejscowo znieczulającym. 
  • Opatrunki nie przylegały do rany i przy zdejmowaniu nie uszkadzały ziarniny, co jest niezwykle ważne w okresie pooperacyjnym dla przeszczepionych  płatów skóry, które nie są jeszcze dostatecznie związane z raną i mogą ulegać przemieszczeniom. 
  • zauważyli, że stosowanie maści propolisowej w okresie przygotowania ran pooparzeniowych do przeszczepów skracało czas między operacjami i sprzyjało pełnemu gojeniu się płatów skóry po przeszczepie.

Podobne rezultaty zastosowania propolisu i preparatów z prolisem, odnotowuje się w Centrach Leczenia Oparzeń w Polsce i na całym świecie. 

Wielu badaczy odnotowało również bardzo skuteczne oddziaływanie propolisu na włókna kolagenowe w skórze. Poprawa ich jakość i wzrost liczby, przekłada się na widoczny i długotrwały efekt odmłodzenia skóry. Między innymi dlatego propolis znajduje się w wielu najbardziej ekskluzywnych kosmetykach i kremach.

Podsumowując:

Zastosowanie produktów pszczelich takich jak pyłek kwiatowy pszczeli, propolis i jad pszczeli przynosi niesamowite rezultaty nie tylko w pielęgnacji i odmładzaniu, ale również w leczeniu poważnych chorób skóry. Są polecane osób z cerą naczynkową, trądzikową. Propolis i apitoksyna mają szczególne miejsce w gronie preparatów leczniczych używanych do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń, odmrożeń, odleżyn i blizn. Wiele wcześniej wymienionych kuracji, z zastosowaniem produktów pszczelich, zakończyło się ogromnym sukcesem  w postaci braku blizn, nawet po ciężkich oparzeniach. Specjaliści szczególnie podkreślają konieczność stosowania produktów pszczelich doustnie i na skórę w celu przyspieszenia i utrwalenia efektów. 

 

Dziekujemy Ci  za przeczytanie naszego artykułu.

Weronika Szewczyk
Ewelina Nurkowska -Rutka

Pismiennictwo

  1. Gala J: Apiterapia dzisiaj. Kalendarz pszczelarski 2000; 1: 132-147.
  2. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E: Leczenie miodem. PZP, Warszawa 1998: 7, 11, 31-34, 40.
  3. Jabłońska-Trypuć A, Czerpak R: Surowce kosmetyczne i ich składniki. MedPharm Polska, Wrocław 2008: 63-65, 101, 127-144.
  4. Śliwińska A, Bazylak G: Wstępna ocena jakości miodów pszczelich na podstawie wybranych parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Bromat Chem Toksykol 2011; 3: 784-791.
  5. Marwicka J, Gałuszka R, Gałuszka G et al.: Analiza właściwości miodu pszczelego i jego zastosowanie w diecie i kosmetologii. Kosmetologia Estetyczna 2017; 2: 107-110.
  6. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E: Działanie miodu na drobnoustroje wyizolowane z zakażonych ran. Post Fitoter 2014; 1: 40-43.
  7. Bornus L: ABC mistrza pszczelarz. PZP, Warszawa 1998: 68, 74,77, 78, 80.
  8. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E: Produkty pszczele w trudnych do leczenia chorobach dermatologicznych. Borgis, Warszawa 2012: 15-19, 29-33, 36-37, 40, 44-53, 62.
  9. Paradowska K, Zielińska A, Krawiec N: Skład i właściwości antyoksydacyjne barwnych frakcji wyodrębnionych z pszczelego pyłku. Post Fitoter 2014; 4: 209-215.
  10. Kędzia B: Skład chemiczny i adaptogenne działanie pszczelego pyłku kwiatowego. Cz. I. Skład chemiczny. Post Fitoter 2008; 1: 47-58.
  11. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E: Skład i właściwości biologiczne pyłku kwiatowego zbieranego przez pszczoły ze szczególnym uwzględnieniem możliwości zastosowania w kosmetyce. Post Fitoter 2016; 17(2): 130-138.
  12. Lamer-Zarawska E, Chwała C, Gwadrys A: Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013: 280-296.
  13. Kruczek A, Stacewicz A, Puc M: Pyłek kwiatowy w produktach pszczelich. Alergoprofil 2015; 11(2): 41-44.
  14. Różański H: Pyłek kwiatowy (pszczeli) – właściwości lecznicze i zastosowanie (online); http://www.rozanski.ch/pylek.htm (data dostępu: 15.11.2016 r.).
  15. Komosińska-Vassev K, Olczyk P, Mencner Ł, Olczyk K: Bee Pollen: Chemical Composition and Therapeutic Application. J Evid-Based Complementary Altern Med 2015; 2: 1-6.
  16. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E: Nowe badania nad biologicznymi właściwościami pyłku kwiatowego. Post Fitoter 2012; 1: 48-54.
  17. Mi Han S, Hong P, Woo S, Chun S: The beneficial effects of honeybee-venom serum on facial wrinkles in humans. Clin Interv Aging 2015; 10: 1587-1592.
  18. Stolecka A, Chalimoniuk M: Cytozolowa fosfolipaza A2 i jej udział w chorobie Parkinsona. Post Biol Komórki 2008; 35: 133-152.
  19. Yang J, Lee KS, Kim BY et al.: Anti-fibrinolytic and anti-microbial activites of a serine protease inhibitor from honeybee (Apis cerana) venom. Comp Biochem Physiol C Toxicol Pharmacol 2017; 201: 11-18.
  20. You CE, Moon SH, Lee KH et al.: Effects of Emollient Containing Bee Venom on Atopic Dermatitis: A Double-Blinded, Randomized, Base-Controlled, Multicenter Study of 136 Patients. Ann Dermatol 2016; 28(5): 593-599.
  21. Oršolić N: Bee venom in cancer therapy. Cancer Metastasis Rev 2012; 31: 173-194.
  22. Sur B, Lee B, Yeom M et al.: Bee venom acupuncture alleviates trimellitic anhydride-induced atopic dermatitis-like skin lesions in mice. BMC Complement Altern Med 2016; 16: 38.
  23. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E: Wykorzystanie wosku pszczelego w lecznictwie. Cz. 2. Pasieka 2014; 4: 52.
  24. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E: Wykorzystanie wosku pszczelego w lecznictwie. Pasieka 2014; 3: 52.
  25. Mieloch M, Arct J, Pytkowska K: Karotenoidy w kosmetyce anti-age. Cabines 2010; 4: 20-23.
  26. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E: Leczenie produktami pszczelimi. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1994: 60-64.
  27. Bocho-Janiszewska A, Sikora A, Rajewski J, Łobodzin P: Zastosowanie mleczka pszczelego w kremach nawilżających. Pol J Cosmetol 2013; 16(4): 314-320.
  28. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E: Produkty pszczele w żywieniu i suplementacji diety. Post Fitoter 2006; 4: 213-222.
  29. Celik K, Asgun HF: Apiterapia, zdrowie i leczenie, które zawdzięczamy pszczołom. Materiały szkoleniowe opracowane w ramach projektu. Apiterapia 2014: 45-59.
  30. Kim B., Sgarrioto M.,Hewitt D. i wsp. Scar outcomes in dermatological surgery. Australas. J. Dermtol. 2017Feb 28.doi: 10.1111/ajd. 12570
  31. Braun – Falco O. Dermatologia. Gliński W. (red. wyd. pol.) . Czelej,Lublin 2010;713-714
  32. Legan A. Metody odmładzania. Med. Estet. Anti – Aging 2016;2: 78-81
  33. Brodzicki S, Srebro Z. Autoradiograficzne oznaczanie aktywności mitotycznej skóry myszy poddanych leczeniu propolisem. Inf Regionaln Zrzesz Pszczel Apipol 1987; 7:9-11.
  34. Próby stosowania propolisu w leczeniu ran, oparzeń i odleżyn cz. II. Pasieka 2/2007
Przewiń do góry

Zapisz się do Newslettera

Sklep

Z produktami pszelimi i naturalnymi

Api'sClimate - uloterapia aromaterapia propolis wosk zapchowy

Klinika

Medycyny i naturoterapii 100% online

Kursy

Platforma z treningami i edukacją

Zapisz się do Newslettera

Sklep

Z produktami pszelimi i naturalnymi

Api'sClimate - uloterapia aromaterapia propolis wosk zapchowy

Klinika

Medycyny i naturoterapii 100% online

Kursy

Platforma z treningami i edukacją