7 Najlepszych Naturalnych Produktów Do Regeneracji Skóry Po Zimie!

Skóra to największy organ, jaki posiadamy. Jej powierzchnia liczy sobie średnio od 1,5 do 2 metrów kwadratowych i stanowi około 15% masy całego ciała. Mimo to bardzo często o niej zapominamy. Szczególnie teraz gdy kończy się zima, nasza skóra wymaga szczególnego traktowania. Chłód, wiatr, często uboższa w świeże warzywa i owoce, zimowa dieta, a do tego mniejsze ilości wody, jakie statystycznie wypijamy gdy jest zimno. Do tego jeszcze upływający wiek, który wpływa na naturalną zdolność skóry do naprawy. Wszystko to powoduje, że nasze ciało domaga się regeneracji w domowym spa
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak powinna przebiegać prawidłowa regeneracja skóry ?
- Dlaczego warto wybierać produkty pielęgnacyjne o naturalnym składzie ?
- Jakie naturalne produkty działają najskuteczniej ?
- Co robić na co dzień, aby już zawsze cieszyć się jędrna i promienną skórą ?
- Jak połączyć ekologiczny styl życia z pielęgnacją skóry ?
Jak sama nazwa wskazuje regeneracja to proces mający na celu poprawę stanu skóry poprzez stosowanie produktów lub zabiegów pomagających w jej odnowie oraz tą odnowę stymulujących. Jak wiadomo nie łatwo jest zrobić. Szczególnie gdy zależy nam na widocznych przed dłuższy czas efektach, konieczna jest systematyczność i dopasowanie produktów do potrzeb naszej skóry i pory roku. Wiosenna regeneracja, jak twierdzą niektórzy kosmetolodzy, jest najbardziej wymagająca. Jak więc powinniśmy wykonać ją prawidłowo ?
Zobacz szkolenie dotyczące tego tematu:
Skuteczna regeneracja
Jako doradca żywieniowy nie mogę pominąć znaczenia odżywiania, który ma kluczowy wpływ na kondycje skóry. Dlatego dla sukcesu całego procesu regeneracji konieczne jest podzielenie go na 2 równoległe etapy. Etap pierwszy to regeneracja “od zewnątrz” przy użyciu preparatów czy zabiegów. Drugi etap to stymulowanie i wspomaganie regeneracji skóry “od wewnątrz” czyli poprzez prawidłową odżywczą dietę oraz jeśli to konieczne, odpowiednią suplementację. W tym etapie mieści się również zdrowy tryb życia czyli wysypianie się, redukcja stresu i unikanie “chemicznego” otoczenia.

Regeneracja od zewnątrz
Nieodzownym elementem przygotowania skóry do regeneracji jest peeling. W zależności od typu cery powinniśmy wybrać peeling enzymatyczny – do skóry problematycznej, wrażliwej oraz naczynkowej, peeling drobnoziarnisty lub gruboziarnisty do pozostałych typów skóry.
Peeling drobno i gruboziarnisty możemy z łatwością przygotować w domu. Ja jak zawsze zachęcam Was do naturalnych receptur. Domowy peeling można stosować 1-2 razy w tygodniu, tak uzyskany środek należy przechowywać w lodówce i zużyć przed upływem trzech dni.. Najłatwiejszymi są:
- peeling z miodu i kawy
- peeling z miodu i pyłku kwiatowego (ja zawsze zostawiam go na dłużej jako maseczkę)
- peeling z różnych glinek naturalnych, które dobieramy zawsze indywidualnie,
- peeling z płatków owsianych
- peeling z brązowego cukru lub soli kłodawskiej z olejem
Do każdego z wyżej wymienionych możesz dolać odrobinę soku z cytryny, limonki lub pomarańczy, aby zwiększyć efekt odświeżenia i oczyszczenia skóry.
Z apiterapeutycznych trików
W związku z niesamowitymi właściwościami regenerującymi i przeciwbakteryjnymi propolisu zawsze do maseczek dodaje kilkanaście kropel bezalkoholowego propolisu. Jest to szczególnie polecane dla cery trądzikowej i problematycznej.
Produkty Propolisowe:
No posts found!

Regeneracja powinna zacząć się od prawidłowego oczyszczenia skóry i pozbycia się zrogowaciałego naskórka. Jeśli chodzi oczyszczanie w ostatnich latach na popularności zyskało oczyszczanie naturalnymi olejami, które świetnie sprawdzają się przy pierwszej fazie demakijażu. Na drogeryjnych półkach pojawiło się też wiele różnych płynów micelarnych, które również stosowane są do oczyszczania, jednak nie zawsze sprzyjają zdrowiu naszej skóry. I nie chodzi o skład, a o sposób użycia, który sugeruje że wystarczy przetrzeć twarz wacikiem z płynem micelarnym i gotowe. Niestety jest to ogromny. Płyn micelarny to najprościej mówić “detergent” do skóry i koniecznie należy do spłukać czystą wodą. Jak zaznaczają kosmetolodzy, jest to jedne z najczęściej popełnianych błędów w codziennej pielęgnacji. Nie spłukanie płynu micelarnego wodą prowadzi do zapychania porów i powstawania zaskórników.
Do codziennego oczyszczania skóry służą toniki, które m.in. usuwają nadmiar zanieczyszczeń i sebum, zmniejszają pory, przywracają prawidłowe pH, a ponadto utrudniają grzybom i bakteriom rozwijanie się na powierzchni skóry. Tonik musi być dostosowany do rodzaju cery.
Domowe toniki, to chyba najprostszy kosmetyk jaki możesz przygotować w domu. Do jego skomponowania wystarczy posiekane warzywo zalać zimną, przegotowaną wodą i odczekać 12 godzin, a po upływie tego czasu odcedzić i przelać wodę do butelki – gotowe! Tak uzyskany środek należy przechowywać w lodówce i zużyć przed upływem trzech dni.
Tonik:
- pietruszkowy – niweluje drobne zmarszczki
- z liści laurowych – pomoże przy cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej
- ryżowy – dla skóry wymagającej odżywienia

No posts found!
Wraz z upływem lat skóra stopniowo traci swoje zdolności regeneracyjne. Dermatolodzy wskazują, że poza wyżej wymienionymi czynnik, proces starzenia bardzo przyspiesza słońce czyli promienie UV. To one znacząco osłabia produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrność oraz elastyczność. Słońce odpowiedzialne jest w około 80 % procesu starzenie się naszej skóry. Tak więc osoby pragnące zachować na długo młody i promienny wygląd, powinny ograniczaj ekspozycję na słońce do minimum, a na co dzień stosować produkty chroniące przed promieniowaniem UV. Mogą to być zarówno syntetyczne kremy z filtrem jaki naturalne produkty będące naturalnymi filtrami, o których mowa w dalszej części artykułu.
Odwodnienie i wysuszenie skóry to punkt który będzie miał swoje miejsce w etapie pierwszym i drugim, ponieważ powinniśmy im przeciwdziałać i od zewnątrz i od wewnątrz. W działaniu od zewnątrz kluczowe jest stosowanie produktów, które nawilżają i przeciwdziałają utracie wody ze skóry. Do najpopularniejszych naturalnych preparatów należą: oleje arganowy, konopny) i masła (shea) naturalne które stosowane na wilgotną skórę dają świetne efekty oraz aloes i produkty go zawierające, a także niezastąpiona oliwa z oliwek. W wielu kremach i kosmetykach naturalnych znajdziemy również kwas hialuronowy oraz wosk pszczeli. O tym drugim więcej informacji poniżej.
Witaminy na dla skóry, kolejny element o który dbamy poprzez działanie od strony kosmetycznej oraz dietetycznej. Witaminowe ampułki podbiły serce wielu kobiet, jednak nie zawsze musimy stosować te z drogerii. Porównywalne efekty mają te naturalne, takie jak naturalne tokoferole czy naturalne witaminy w formie kropelek które zazwyczaj stosujemy doustnie. Oczywiście Apiterapia nie zostaje w tyle. Pyłek kwiatowy jako źródło ponad 470 składników odżywczych jest surowcem często spotykanym w drogich kosmetykach regeneracyjnych na całym świecie. Odpowiednie dawkowanie znajdziesz tutaj. Witaminowe maseczki z pyłku i miodu sprawdzą się fantastycznie. Najlepiej stosować je 2-3 razy w tygodniu pozostawiając na 15 -30 min na skórze a następnie dokładnie zmyć ciepłą wodą.

Czas na odżywienie skóry. Po usunięciu zrogowaciałego naskórka i tonizacji czas na ucztę dla skóry. Wśród kosmetyków odżywczych największą skutecznością odznaczają się natomiast kremy i balsamy zawierające propolis, masło Shea, masło kakaowe, oleje naturalne, witaminy A,C i E oraz żelazo, miedź, cynk i jod. Bardzo popularne są też różne maseczki z awokado. Na uczcie nie może zabraknąć również wody, tak więc czym nawadniać / nawilżyć skórę i dlaczego jest to konieczne?
Nasz naskórek pokryty jest tak zwaną warstwą lipidową, to ona chroni przed nadmiernym parowaniem wody ze skóry. Dzięki niej ciecz zatrzymuje się w organizmie, czyniąc skórę gładką, elastyczną oraz bardziej odporną na różne niekorzystne zewnętrzne czynniki.
Nawilżanie ma na celu głównie wzmocnienie ochronnego płaszcza lipidowego, do czego najlepiej nadają się środki natłuszczające. Nie musisz używać preparatów z olejem parafinowy czy wazeliną, czyli substancję otrzymywaną w wyniku destylacji ropy naftowej.
Popularny Paraffinum Liquidum nie posiada absolutnie żadnych substancji odżywczych, za to nałożony na skórę całkowicie odcina ją od środowiska zewnętrznego, blokując ujście gruczołów, uniemożliwiając swobodne wydzielanie łoju i potu, a także uniemożliwiając przenikanie wody, tlenu i składników czynnych zawartych w kosmetykach.
Z powodzeniem zastąpią je naturalne oleje i masła, które zawsze należy stosować na mokra skórę. Dobrej jakości oliwa z oliwek , masło shea, nierafinowane oleje roślinne oraz wosk pszczeli to doskonałe naturalne emolienty.

Regeneracja od wewnątrz
Nie bez powodu mówi się, że to co dzieje w środku naszego organizmu to manifestuje się na skórze. Przetworzona żywność, używki i fast foody to nie wszystko. Od lat mnożą się badania udowadniające, że osoby na diecie bogatej w węglowodany (cukry) starzeją się kilka razy szybciej od osób którzy jedzą małe ilości cukrów.
Zapobieganie wysuszeniu i odwodnieniu. Konieczność picia 2 litrów wody dziennie już nikogo nie zaskakuje, jednak poza tym możemy zrobić wiele innych rzeczy. Odpowiednia dieta bogata w witaminy C i E to podstawa diety na piękna skórę. Oni z nich to bardzo silne przeciwutleniacze. Doskonale usuwają wolne rodniki i inne zanieczyszczenia, z którymi na co dzień się spotykamy, chociażby ze względu na smog. Witaminy niszcząc wolne rodniki, przyczyniają się do wzmocnienia bariery ochronnej skóry, a ponadto potęgują działanie ochrony przeciwsłonecznej i stymulują syntezę kolagenu, czyniąc naszą cielesną powłokę lepiej nawilżoną, wygładzoną, napiętą i znacznie bardziej promienną.
Ponadto zadbaj o dietę bogatą w witaminy z grupy B, które wspomagają produkcję kolagenu oraz kwasy omega-3 i omega-6 zatrzymujące wodę w komórkach organizmu. Znajdziesz je w produktach pełnoziarnistych, drożdżach, tłustych rybach, olejach, orzechach, oliwkach i awokado. Nie zapominaj też o owocach i warzywach, które stanowią podstawę nawodnienia organizmu.

Najlepsze Naturalne Produkty Regenerujące Skórę

Propolis
Propolis to skarbnica naturalnych substancji, niezbędnych dla pięknego i młodego wyglądu skóry. Warto tu wymienić flawonoidy, enzymy, białka oraz biopierwiastki, takie jak wapń, magnez, cynk czy krzem. W skład propolisu wchodzi również prowitamina A, witaminy z grupy B oraz witaminy C, D i E.
Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym propolis jest doceniamy w walce z trądzikiem. Duża aktywność farmakologiczna tego surowca sprawia, że propolis:
- Hamują rozwój bakterii na skórze – przez co działa przeciwtrądzikowo oraz regenerują skórę i naskórek,
- Wykazują działanie na grzyby drożdżoidalne i grzyby bytujące na skórze – badania potwierdzają lecznicze działania przy grzybicach skóry, włosów i paznokci,
- Regeneruje skórę poprzez stymulację produkcji kolagenu dlatego może stanowić leczenie uzupełniające przy atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy,
- Likwidują świąd – będzie pomocny przy wysypkach i ukoszeniach owadów,
- Jest stosowany w preparatach używanych w leczeniu chorób wywołanych gronkowcem takich jak zapalenie mieszków włosowych, zakażenia gruczołów potowych, a nawet czyraki,
- Jest skutecznym antidotum w walce z gronkowcem złocistym oraz w chorobach skóry, które wywołuje np. ropnych chorób skóry,
- Jest stosowany do regeneracji skóry po oparzeniach, odleżynach oraz odmrożenia
- Zmniejsza i rozjaśnia przebarwienia
- Dzięki stymulującemu działaniu na fibroblasty i obecności kwasy salicylowego jest używany w terapii blizn pozabiegowych i po trądzikowych
- Żywica drzew zbierana przez pszczoły i przetwarzana tak, że stanowi jeden z największych o ile nie największy naturalny produkt antyseptyczny. Wykazuje działanie silnie antywirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.
Wykazuje właściwości:
- antyoksydacyjne, działające antynowotworowo
- przeciwzakrzepowe – ułatwiając przepływ krwi w organizmie
- łagodzące w chorobach skóry,
- wpływa na regenerację naskórka
- zwiększające właściwości obronne i odporność
- hamujące stany zapalne zwłaszcza w układzie pokarmowym
- Wspomaga leczenie wątroby
- antyreumatyczne;
- poprawiające witalność

Wosk Pszczeli
Zabezpiecza skórę przed utratą wody. Jego składniki docierają do głębszych warstw skóry. W przemyśle kosmetycznym wosk pszczeli nazywa się “złotem natury”. Wszystko ze względu na jego niesamowite właściwości:
- Zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry – ma szereg niezwykle dobroczynnych składników odżywczych, które docierają do głębszych warstw skóry właściwej i tam ją nawilżają,
- Jest bezpieczny dla skóry i nie wywołuje zmian uczuleniowych i alergicznych,
- Silna naturalna ochrona- wosk zapobiega utracie wody i natłuszcza skórę. Chroni przed przesuszeniem naskórka np. przy pracach porządkowych, użyciu silnych detergentów czy brzydkiej pogodzie.
- Zmiękcza skórę dodając jej gładkości i elastyczności. Dzięki temu, skóra jest również odporna na zbyt szybkie ujawniane oznak procesu starzenia się, w efekcie czego na dłużej zachowuje swoją młodość.
- Udowodnionym działaniem wosku pszczelego jest usprawnia produkcję i wydajność włókien kolagenowych i elastynowych. Regularna aplikacja na skórę Daje fenomenalne rezultaty już po kilku użyciach.
Wosk pszczeli wykorzystywany jest również w walce z niedoskonałościami i różnego rodzaju wypryskami, w tym również zmian trądzikowych

Masło Shea
Jest pomocne w redukcji cellulitu i rozstępów. Działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny (SPF 5) zwiększa napięcie i jędrność skóry. Masło shea (masło karité) to olej roślinny pozyskiwany z orzechów afrykańskiego drzewa Vitellara Paradowa. Roślina owocuje dopiero po 30 latach od posadzenia, a pełną obfitość plonu osiąga się dopiero po 50 latach – wtedy też orzechy charakteryzuje bardzo duża zawartość cennego tłuszczu.
Naturalne, nierafinowane masło shea to kopalnia dobroczynnych składników. Zawiera witaminę A, E i F, ale także nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, polifenole oraz fitosterole. Masło shea ma właściwości natłuszczające, regenerujące, nawilżające i kojące. Zatrzymuje działanie wolnych rodników, działając przeciwstarzeniowo na komórki skóry.
Masło shea na stałe zagościło w branży kosmetycznej dzięki:
- Działaniu przeciwzmarszczkowym i zmniejszaniu już powstałych zmarszczek,
- Zwiększaniu napięcie i jędrności skóry,
- Szybkiemu łagodzeniu podrażnień,
- Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym (SPF 5),
- Działaniu regeneracyjnym. Poprzez zapobieganie utraty wody regeneruje wysuszoną skórę,
- Jest pomocne w redukcji cellulitu i rozstępów,
- Przyspieszeniu regeneracji uszkodzonej skóry;
- Działaniu wygładzającym, uzupełnia ubytki w strukturze skóry i włosów;
Masło shea wykazuje także działanie prozdrowotne, łagodząc stany zapalne i bóle reumatyczne.

Oliwa Z Oliwek
Pomaga w walce z niedoskonałościami, nie uczula, koi i nadaje gładkość. Oliwa z oliwek od tysięcy lat jest używana do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy D oraz retinolu na stałe zagościła w składach najlepszych kosmetyków i preparatów do pielęgnacji. Oliwa z oliwek regeneruję skórę i naturalnie stymulują ją do odnowy. Zawarta w niej witamina E ma właściwości przeciwstarzeniowe, dlatego warto stosować ją profilaktycznie.
Oliwa z oliwek jest przydatna o każdej porze roku. Tworzy na skórę warstwę ochronną, która chroni przed utratą nawilżenia i pełni funkcję łagodzącą i kojącą. Dlatego balsam będzie się sprawdzał tak samo dobrze po opalaniu, jaki w wietrzne zimowe dni.
Oliwa z oliwek jak każdy naturalny produkt działa wielokierunkowo:
- Pomaga w walce z niedoskonałościami cery – ma właściwości oczyszczające,
- intensywnie regeneruje i nawilża – balsam do doskonały kompleks na suche i popękane dłonie i stopy,
- działanie odżywiające docenią szczególnie osoby borykające się z kruchymi, łamliwymi paznokciami
- po opalaniu będzie działać jak łagodzący kompres, który jednocześnie utrwala opaleniznę,
- witamina E zawarta w oliwie z oliwek, głęboko nawilżą i chroni skórę przed starzeniem
- zapewnia kojące działanie i jedwabista gładkość po depilacji
Olej Kokosowy
Tworzy warstwę ochronną, zapobiegającą ewentualnym podrażnieniom. Doskonale sprawdzi się po goleniu czy depilacji. Olej kokosowy to uznany składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry.
- Zapobiega rozstępom. Można go bezpiecznie stosować w ciąży, ponieważ jest w pełni bezpieczny dla matki i dziecka,
- Zapobiega utracie wody z naskórka,
- Tworzy warstwę ochronną, zapobiegającą ewentualnym podrażnieniom. Doskonale sprawdzi się po goleniu czy depilacji.
Witamina E (Naturalne tokoferole)
Nazywana witaminą młodości, chroni skórę przed wolnymi rodnikami i negatywnym wpływem promieni UV. Nie bez powodu witaminę E nazywa się witaminą młodości. Naturalne tokoferole są związkami organicznymi o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym, chroniącymi komórki skóry przed niekorzystnymi wpływami środowiska. Niwelują negatywny wpływ wolnych rodników i promieni UV. Zabezpieczają skórę przed utratą wody i silnie stymulują produkcję kolagenu. Te właściwości skutkują ujędrnieniem skóry i wygładzenie zmarszczek.
Witamina E należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego aby zwiększyć jej efektywność połączyliśmy ją z naturalnymi roślinnymi tłuszczami. Forma witaminy E (naturalne tokoferole) jaką zastosowaliśmy w Api’Regener pochodzi wyłącznie z roślin.

Ekologia w domowym spa
Od kilku lat branżą ekologicznych kosmetyków przeżywa rozkwit i na pewno przez wiele kolejnych lat się to nie zmieni. Korzysta na tym nie tylko nasza skóra, otrzymując w końcu dobre jakościowo produkty ale również środowisko. Przez zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa, możemy ograniczyć zużycie plastiku, który jest najczęściej generowanym odpadem w naszych domach.
Dzięki samodzielnemu przygotowaniu części kosmetyków możemy nie tylko pomóc naszej planecie ale również zaoszczędzić czas, zawsze ciesząc się wspaniałym składem naszych domowych preparatów. Zadaje sobie jednak sprawę, że nie wszystko możemy zrobić sami. Praca z niektórymi cudownymi surowcami, takimi jak propolis czy wosk pszczeli nie jest łatwa, tym bardziej gdy chcemy uzyskać gładki balsam bez osadów i drobin, który będzie użyteczny też dla dzieci lub podczas korzystania w pracy.
Jak już pewnie zauważyłeś / zauważyłaś naturalne składniki kosmetyków mają ogromną przewagę nad sztucznymi surowcami, są uniwersalne i jeden produkt może pomóc w wielu przypadkach. Dlatego stworzyliśmy uniwersalny skład, który będzie przydatny dla każdego członka rodziny w wielu różnych sytuacjach. Dzięki temu nie wygenerujesz kolejnych plastikowych opakowań, kupując 5 różnych produktów o 5 różnych zastosowaniach.
Szklane opakowanie poddasz recyklingowi lub zostawisz sobie jako przydatny gadżet
No posts found!