Pyłek kwiatowy – 3 właściwości, które warto poznać

Im dłużej i dokładniej zagłębiamy się w badania związane z korzyściami spożywania pyłku kwiatowego, tym bardziej utwierdzamy się w zasadności jego stosowania. Jednocześnie jesteśmy dumni, że możemy oferować dla Was produkty z tym właśnie składnikiem
Na przełomie wieków ukazało się wiele wzmianek na temat złotego pyłu. Oto kilka z nich:
- Chiński cesarz Shen Nung skompletował zbór dowodów medycznych, które omawiają zalety spożywania produktów pszczelich już w 2735 r. przed naszą erą.
- Egipskie papirusy nazywają pyłek pszczeli życiodajnym pyłem i często pojawiają się w nich wzmianki o składaniu go w świętej ofierze dla bogów.
- Z kolei z relacji rzymskich legionów wynika, że spożywali oni pyłek kwiatowy w trakcie wypraw, jako produkt wzmacniający.
- Pyłek pszczeli jest w Biblii, Talmudu, Tory, Koranie i Kodeksie Islamu wychwalany za korzystne właściwości lecznicze i odżywcze.
Wszystkie te doniesienia pochodzą z czasów, w których nie przeprowadzano jeszcze żadnych skomplikowanych badań ani testów. Musimy zdać sobie sprawę jak wiele musiało być przykładów jego pozytywnego działania na ludzi, że został opisany w tak ważnych dziełach.
O jakich więc korzyściach, codziennego stosowania pyłku warto wiedzieć?

Pyłek kwiatowy – właściwości
1. Ochrona przed toksynami
Według Centers for Disease Control i Environmental Protection Agency, każdego dnia jesteśmy narażeni na średnio 200 różnych form radioaktywnych toksyn i ponad 60 000 różnych toksyn chemicznych. To naprawdę przerażające. Być może stanowi to odpowiedź na pytanie dlaczego mamy epidemię raka na świecie?
Według dr Stephena Schectera wszystkie formy promieniowania i większość chemicznych zanieczyszczeń z jakimi mamy na co dzień do czynienia, są przyczynami większości chorób cywilizacyjnych. Narażenie na promieniowanie i/lub zanieczyszczenia chemiczne znacząco wpływa na poziom niedoborów w naszym ciele. Maja one również ogromny wpływ na produkcję przeciwciał i białych krwinek (to cała twoja odpowiedź immunologiczna). Jak zostało udokumentowane, pyłek kwiatowy (pszczeli) poprzez wsparcie wątroby i pozytywny wpływ na odżywienie komórek oraz swój wyjątkowy skład, przeciwdziała wpływowi promieniowania i zanieczyszczeń chemicznych na nasz organizm.
W jednym z badań, pyłek kwiatowy znacząco zmniejszył skutki uboczne radioterapii jaką zastosowano u dwudziestu pięciu kobiet, które leczono z powodu nieoperacyjnego raka macicy. Kobiety, które brały pyłek były znacznie zdrowsze i miały silniejsze reakcje immunologiczne. Osoby te odnotowały korzystne zwiększenie liczby białych i czerwonych krwinek.
Pacjentki zgłosiły również:
• Zmniejszenie dolegliwości układu moczowego i odbytnicy po leczeniu
• Lepsze samopoczucie
• Zmniejszenie nudności oraz zwiększenie apetytu
• Polepszenie jakości snu
• Ogólny wzrost energii
Dzienna dawka pyłku pszczelego jaką przyjmowało owe dwadzieścia pięć kobiet to 20 gramów pyłku na dobę.
2. Naturalny antybiotyk
Jeśli zdajesz sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem antybiotyków, możesz być zainteresowany ich naturalną alternatywą jaką jest pyłek kwiatowy.
Według Roydena Browna, eksperta od pszczelarstwa, pyłek pszczeli zawiera składniki, które pomagają zwalczyć przez organizmy bakterie E. Coli i Proteus, które mogą powodować poważne choroby. Stwierdzono, że salmonella i inne szczepy colibacillus również nie pozostają obojętne na działanie pyłku pszczelego. To może wyjaśnić, dlaczego tak dużo mówi się o wzmocnieniu układu odpornościowego przez pyłek. Wzmacnia on również organizm w walce z innymi wirusami, jakie mogą objawiać się chociażby przeziębieniami.
3. Wspomaganie organizmy przy chorobach nowotworowych
Naukowcy odkryli również, że pyłek pszczeli wykazuje znaczący pozytywny wpływ na ochronę zdrowych komórek podczas stosowania leków przeciwnowotworowych. Ich skuteczność jest oczywiście niezaprzeczalna. Trzeba jednak zauważyć, że po za walką z komórkami nowotworowymi, preparaty te uszkadzają również zdrowe komórki. Zmniejszenie tych uszkodzeń jest bardzo cenne i może potencjalnie prowadzić do zdrowszego i bardziej aktywnego życia po leczeniu raka oraz zwiększenia efektywności leczenia.
Szczegóły tego badania można znaleźć w European Journal of Medicinal Chemistry, 9 czerwca 2010.
Pyłek kwiatowy właściwości ma całe mnóstwo! Śledź naszego bloga, będziemy na bieżąco informować o kolejnych prozdrowotnych właściwościach, oczywiście w oparciu o rzetelne badania naukowe
Jeżeli chcesz wdrożyć pyłek do swojej diety to polski pyłek pszczeli mikronizowany – czyli przygotowany do spożycia, znajdziesz w naszym sklepie
